Capital.ba

Pavlović: Procedure MMF-a svima jasne, vlasti u BIH neozbiljne

07.07.2016. / 11:35

BANJALUKA, Nakon što je Međunarodni monetarni fond (MMF) odgodio davanje kreditnog aranžmana BiH ekonomski analitičar Zoran Pavlović kazao je za Klix.ba kako su vlasti u našoj državi još jednom pokazale neozbiljnost i neprofesionalnost.zoran-pavlovic

Pavlović je kazao kako je MMF birokratska institucija koja zahtijeva poštivanje svih procedura, kao i svaka druga banka.

“Kada govorimo o obavezama svakog tražioca kredita, onda su uslovi vrlo jasno definisani, od toga ko šta treba da uradi i do ko šta treba da potpiše. To su sve procedure koje su svima uključenim u pregovore s MMF-om jasne osim ovima kod nas u BiH”, rekao je Pavlović.

On ističe da je nepotpisivanje Pisma namjere od svih članova Fiskalnog savjeta formalni razlog odgađanja aranžmana, ali da ne treba zaboraviti da je međunarodna zajednica povezana i da bosanskohercegovačko zaustavljanje na putu ka EU zbog neusaglašavanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) sigurno je jedan od razloga koji nije javno rečen, a koji je uključen u odgađanje.

“Jasno je da ako zemlja ne napravi aranžman sa MMF-om onda je u situaciji da joj krediti ne trebaju. Ako joj trebaju krediti, a nisu potpisali taj aranžaman, onda je to poruka svakom drugom kreditoru da mi nismo ozbiljni. Tako se dodatno otežavaju uslovi drugih zaduživanja”, smatra Pavlović.

Stava je da sva dešavanja u vezi s kreditom MMF-a i odnosom vlasti u BiH pokazuju neozbiljnost i neprofesionalnost, ali i značajan utjecaj političkih struktura koji zbog promocije svojih interesa u mjesecima pred izbore žrtvuju budućnost svih građana BiH.

Na pitanje da li bi odgađanje kredita s ovom finansijskom institucijom moglo uzrokovati ekonomske škove i nestabilnost, Pavlović odgovara potvrdno.

“U analizama koje su pravili ljudi iz MMF-a i Svjetske banke stoji da smo mi zemlja u kojoj u Federaciji BiH ima previše socijalnih i drugih davanja, a Republika Srpska ima prevelike trošove u odnosu na svoje prihode”, rekao je Pavlović.

Kako kaže, to treba da bude jasna poruka koja će stimulisati lidere da se u kratkom roku prilagode svim obavezama kako bi se sporazum s MMF-om potpisao.

“Najnovija vijest je da je BiH na putu da bude na crnoj listi zato što nije izmijenila zakonske elemente koji su traženi od Moneyvala. Mi smo praktično zaustavili put ka EU, doveli smo pod znak pitanja aranžman s MMF-om i još smo na pragu da budemo na crnoj listi. Šta još može da pogodi građane BiH sa ovakvom vlašću?”, pita se Pavlović.

Pitali smo ga i da li postoji mogućnost da se na ovakav način pokušava utjecati na RS kako bi prihvatili SSP, s obzirom da je manjem bh. entitetu potrebniji aranžman s MMF-om.

“Sasvim je moguće. Kao što je međunarodna zajednica povezana u tim odlukama koje se nameću BiH, isto tako se i unutrašnji politički odnosi kroje po principu ko ima mogućnost da izvrši pritisak. U ovom slučaju to su Denis Zvizdić u ime Vijeća ministara BiH i Fadil Novalić u ime Vlade FBiH”, kazao je Pavlović.

Na kraju razgovara podsjetio je na svu netransparentnost u vezi s Pismom namjere čiji sadržaj nikada nije postao javan.

“To je potpuno nepošteno prema građanima BiH. Mi kao građani nemamo uvid na šta se to obavezuju naši izabrani dužnosnici u situaciji kada ova zemlja mora poraditi na demokratiji”, smatra Pavlović. Klix

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!