Capital.ba

Parlamentarni nadzor poslovanja institucija urodio plodom

02.09.2014. / 15:38

konvertibilne markeSARAJEVO, Kontinuirano praćenje revizorskih izvještaja o finansijskom poslovanju institucija BiH u Parlamentarnoj skupštini BiH urodilo je pozitivnim pomacima u finansijskoj disciplini i odgovornosti u trošenju javnih sredstava, ocijenjeno je danas na sjednici Komisije za finansije i budžet Predstavničkog doma parlamenta BiH.

U prilog ovom stavu istaknuto je da u 2013. godini nijedna od 72 institucije BiH za finansijsko poslovanje nije dobila negativno mišljenje Kancelarije za reviziju institucija BiH, te da su revizori za svega sedam institucija izrekli “mišljenje sa rezervom”.

Razmatrajući zbirno mišljenje o revizorskim izvještajima finansijskog poslovanja institucija BiH za 2013. godinu, Komisija je usvojila zaključke koji će biti ponuđeni Predstavničkom domu na izjašnjavanje.

Jednim od zaključaka Predstavničkom domu predlaže se da obaveže rukovodstva 43 institucije BiH čije je finansijsko poslovanje u 2013. godini revizija ocijenila “pozitivnim mišljenjem sa isticanjem predmeta” da preduzmu sve potrebne mjere kako bi se izbjegle dalje posljedice problema u poslovanju na koje je revizija skrenula pažnju.

Među zaključcima je zahtjev Savjetu ministara BiH da u najkraćem roku pokrene procedure zajedničkih nabavki kako bi bio smanjen rizik od ponavljanja istih grešaka koje institucije čine obavljajući nabavke iste vrste, poput kancelarijskog materijala, goriva i slično i kako bi se ukrupnjavanjem nabavki ostvarile uštede u budžetu BiH.

Komisija je danas razmatrala i informaciju o stanju javne zaduženosti BiH zaključno sa 31. decembrom 2013. godine, koju je sačinilo Ministarstvo finansija BiH.

U informaciji se navodi da je javni dug BiH zaključno sa krajem prošle godine iznosio 10,4 milijardi KM, u čijoj strukturi 7,4 milijardi KM ili 71 odsto čini spoljni dug, a tri milijarde KM ili 29 odsto unutrašnji dug.

Predstavnici Ministarstva finansija BiH informisali su članove Komisije da u toku ove godine ništa bitnije nije promijenjeno kada je riječ o stanju javne zaduženosti BiH.

U raspravi je ocijenjeno da je uz Makedoniju, čiji javni dug iznosi oko 36 odsto bruto društvenog proizvoda, BiH sa javnim dugom od oko 40 odsto bruto društvenog proizvoda, u najboljoj poziciji od zemalja regiona.

Ovo je bila posljednja sjednica Komisije za finansije i budžet Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH u ovom mandatu. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!