Capital.ba

Parlament nemoćan da reaguje nakon revizorskih izvještaja

22.12.2011. / 19:39

SARAJEVO, Poslanici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH završili su raspravu o revizorskim izvještajima o finansijskom poslovanju institucija BiH za 2010. uputivši brojne kritike na nezakonito trošenje sredstava, ali i konstatujući da je parlament praktično nemoćan da mijenja situaciju nakon razmatranja ovih izvještaja.

Od 67 institucija BiH, Kancelarija za reviziju institucija BiH dala je 17 pozitivnih mišljenja, 33 pozitivna mišljenja sa “isticanjem predmeta”, četiri “mišljenja s rezervom” i 13 mišljenja sa rezervom “uz isticanje predmeta”.

U  2010. godini nije bilo negativnih mišljenja revizije, a revizori su u izvještajima dali ukupno 463 preporuke za ispravljanje uočenih nepravilnosti.

Poslanik SNSD Dušanka Majkić ocijenila je naročito zabrinjavajućim da 13 institucija, koje su dobile najlošije revizorske ocjene, odnosno mišljenje sa rezervom “uz isticanje predmeta”, koristi čak oko 58 odsto ukupnih sredstava budžeta institucija BiH.

Prema ocjeni Majkićeve, najveće propuste u izradi izvještaja revizori su napravili kod analize finansijskog poslovanja Ministarstva odbrane i Ministarstva inostranih poslova BiH, čiji je godišnji budžet oko 400 miliona KM.

Pojasnivši da su nedovoljno dobro sagledali nedostatke u funkcionisanju tih institucija, te da stoga te izvještaje ne treba podržati, Majkićeva je upozorila da je neophodno da parlament sa mnogo više ozbiljnosti priđe pitanju revizije. Ona smatra da, dok se to ne desi, neće biti većih pomaka u borbi protiv korupcije i kriminala u institucijama BiH.

Majkićeva je podsjetila da nije predviđena nikakva vrsta odgovornosti, pa ni krivična i disciplinska, na osnovu negativnih revizorskih izvještaja, kao i da je parlament BiH nemoćan da smijeni bilo koga na osnovu tih izvještaja.

Aleksandra Pandurević iz SDS-a ocijenila je revizorske izvještaje blagim, te uputila oštre kritike na poslovanje Agencije za razvoj visokog obrazovanja BiH koja, prema njenim riječima, u priličnoj mjeri krši zakonske akte i netransparentno i nenamjenski troši sredstva.

Beriz Belkić iz Stranke za BiH ocijenio je da samo 25 odsto institucija tretiranih revizorskim izvještajima za 2010. može dobiti prolaznu ocjenu.

Poslanik HSP-a Zvonko Jurišić rekao je tokom rasprave da se u parlamentu BiH, nažalost, svake godine ponavlja istovjetna situacija kada je riječ o sadržaju revizorskih izvještava, ocijenivši da je razlog za to ignorisanje dosadašnjih preporuka Kancelarije za reviziju institucija BiH.

Tokom rasprave Emir Kabil iz SBB-a pokrenuo je i pitanje uvođenja novčanih kazni za one koji dobiju negativne ocjene u revizorskim izvještajima, ali i eventualne krivične odgovornosti.

Poslanici bi, nakon rasprave o revizorskim izvještajima trebalo da se izjasne o svim tačkama današnjeg dnevnog reda sjednice Doma. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!