Capital.ba

Pametno do pametnog telefona

08.04.2013. / 7:15

pametni telefoniNJUJORK, Kako pametno izabrati pametni telefon?

Smartfoni su unijeli ogromnu promjenu u mobilnoj telefoniji, pa tako i u Srbiji polako postaju obavezna elektronska stvarčica, koja ne služi samo za pričanje, već i za surfovanje internetom, ostavljanje statusa na Fejsbuku, ali i za gledanje filmova, televizije i video-materijala. Ipak, sve veći izbor ovih uređaja često potencijalnog kupca stavi na prave muke kada odluči da krene u šopnig.

Najvažniji savjet pri kupovini smartfona je – ne kupujte telefon brzo. Isprobajte temeljno sve favorite, osjetite ih u ruci i probajte kako rade. Ne obraćajte pažnju samo na karakteristike na papiru. Brz procesor ništa neće značiti ako se modelu brzo troši baterija i ostavi vas na cjedilu kada je najpotrebnije ili se ekran toliko presijava na suncu da na njemu ništa ne može da se vidi.
Na početku je važno da sebi postavite pitanje kakav vam smartfon treba i koliko para za njega planirate da izdvojite. Kada je operativni sistem u pitanju, u izbor dolazi Apple i OS, Android i indos. Ukoliko izaberete prvi, ulazite u zatvoreni sistem Apple korisnika, a pogrami ovog proizvođača nemaju toliko programa na našem jeziku i prilagođenih našim potrebama.
To nije slučaj sa Androidom, na kojem radi najveći broj “pametnih” telefona. Uglavnom su aplikacije za ovaj operativni sistem besplatne. indos platforma za mobilne pametne telefone je daleko manje zastupljena od prve dvije na svjetskom nivou, što je slučaj i u Srbiji.
Pažnju treba obratiti i na veličinu ekrana. Veći i pregledniji ekran nudi niz mogućnosti za zabavu i čitanje. Što veći, to bolji. Ipak, što veći ekran znači i teže držanje i upravljanje mobilnim telefonom. Pripadnice ljepšeg pola bi mogle da dođu u situaciju da ne mogu da upravljaju telefonom ni kod banalnih operacija bez obe šake. Ako vam smartfon ne služi za veb i čitanje, i manji ekran je u redu.
Smartfoni su postali znatno teži od običnih mobilnih telefona, pa cjelodnevno nošenje ovog uređaja može da zamara korisnika. Posebno kada je kućište metalno, koje se uz to i grije. Zato je možda najbolji izbor što lakši i tanji telefon od jake plastike.
Jedna od ključnih stavki i glavnih slabosti pametnih telefona je trajanje baterije. Ukoliko planirate da smartfon obilno koristite (igrice, fotografisanje, video…) i to na mjestima gdje niste uvijek u prilici da dopunite bateriju, obavezno izaberite što izdržljiviji model.
Od snage i broja jezgara procesora zavisi brzina rada. Ipak, važno je i imati brz odziv telefona na dodir i komandu, a ne samo što veći broj megaherca. Pri odabiru telefona prednost treba dati modelima koji imaju slabu refleksiju na suncu i koji su jasni po sunčanom danu napolju, jer se u tami svi vide dobro. Tek na suncu možete da se uvjerite koliko je ekran dobar.
Naravno, što bolja rezolucija, to je ugodnije za oči i ima mnogo više detalja na ekranu. Danas većina modela ima HD rezoluciju, što je sasvim dovoljno za najveći broj korisnika.
Ako želite da vam smartfon služi i za pravljenje kvalitetnih fotografija, birajte modele sa kamerom od najmanje 8 megapiksela, a ako vam je prioritet slušanje muzike, obavezno prije kupovine testirajte slušalice, jer čak i na nekim skupim modelima možete da dobijete neudobne “bubice”, koje proizvode loš zvuk.
Veoma je pogrešno kupovati telefon samo zbog dizajna ili zbog toga što je određena marka “statusni simbol”, s obzirom na to da će bilo koji model za koji se odlučite već biti zastarjeo za šest mjeseci, pa ga niko neće ni primjetiti ukoliko nije optočen zlatom.

Memorija
Ako imate potrebu da na telefonu nosite mnogo podataka, slika, spotova, filmova, onda vam treba dosta memorije. Zato je poželjno uzeti model sa najmanje 4 GB interne memorije, koja može da se nadogradi memorijskim karticama.

Zaštita
Ukoliko telefon bacate po džepovima i grebete ga ključevima ili novčanikom, morate da računate na to da će se ekran i plastika brzo izgrebati i izgledati ružno. Rješenje je kupovina telefona sa staklom i kućištem otpornim na grebanje – takozvano gorila staklo. Postoje i “outdoor” telefoni: otporni na vodu, vlagu, blato, udarce, padove sa visine, prenose agencije.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!