Capital.ba

Padavine popravile zalihe vlage u zemljištu

08.02.2014. / 18:08

zemljisteBEOGRAD, Sa zahlađenjem i pojavom niskih temperatura vazduha, kao i formiranjem snježnog pokrivača dovoljne visine u posljednjoj sedmici januara, ozime kulture imaju optimalne uslove za mirovanje, rečeno je u Ministarstvu poljoprivrede Srbije.

Zahvaljujući dosadašnjim dospjelim padavinama, a poslije otapanja snježnog pokrivača, zaliha zemljišne vlage biće popravljena, što će biti od značaja za nastavak vegetacije u proljeće.

Pad temperature vazduha omogućio je da infekcije na pšenici i ječmu stagniraju, ukazali su stručnjaci Ministarstva.
Sve biljne kulture su u ovom periodu u fazi mirovanja. Prethodna sedmica obilježena je značajno hladnijim vremenom u odnosu na protekli mjesec, uz povremenu susnježicu i snijeg na cijeloj teritoriji Srbije.

Od 30. januara u košavskom području duvao je veoma jak vijetar, koji je dodatno snižavao temperaturu vazduha. Očekivani vremenski uslovi u februaru neće značajno remetiti mirovanje ozimih poljoprivrednih kultura, a padavine će biti dragocjene za predstojeći početak vegetacije.

Prema trenutnoj vremenskoj prognozi i dosadašnjem razvoju situacije, očekivano kretanje vegetacije strnih žita će uslijediti između 25. februara i 10. marta.

Kako je vinova loza otpornija na niske zimske temperature koje su se javljale u prethodnom periodu, u rejonima gdje je obavljena dobra priprema vinograda za zimsko mirovanje, nema većih posljedica.

S druge strane, u vinogradarskom rejonu Južni Banat bilo je jakog vjetra, pa se očekuje da je u ovom području došlo do manjeg oštećenja naslona u vinogradima, kao i do lomljenja lastara vinove loze. Niske temperature i snijeg krajem januara i početkom februara su uobičajena pojava za ovaj period godine i neće imati negativan uticaj u periodu zimskog mirovanja voća.

Pojava olujnog vjetra i košave nije bitno uticala na zasade, osim što je dovela do dodatnog snižavanja temperature vazduha.

Trenutne padavine pozitivno utiču na poboljšanje vlage u zasadima, jer je u januaru bio period sa veoma visokim temperaturama i ekstremno malom količinom vode, što nije obezbijedilo dovoljnu akumulaciju zimske vlage za biljke. Ukoliko bi došlo da naglog otopljavanja, to bi se stresno odrazilo na zasade, upozorili su eksperti.

Ako bi taj period visokih temperatura potrajao duži period, to bi izazvalo prijevremeno kretanje vegetacije kod voćnih vrsta koje rano sazrjevaju (kajsija, trešnja, višnja i breskva), što bi se negativno odrazilo i na prinos i na kvalitet ovog voća. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!