Capital.ba

Pad svjetskih berzi

18.07.2010. / 12:06

NJUJORK,  Na svjetskim berzama prošle sedmice cijene akcija su pale, jer je ulagače razočarao nastavak niza makroekonomskih podataka koji pokazuju da rast najvećih svjetskih ekonomija slabi, a na to upućuju i poslovni izvještaji većine kompanija. Na Wall Streetu je Dow Jones prošle sedmice oslabio jedan osto, na 10.097 bodova, dok je S&P 500 pao 1,2 odsto, na 1.064 boda, a Nasdaq indeks 0,8 odsto, na 2.179 bodova.
Mnogo nade ulagači su na početku prošle sedmice polagali u sezonu objavljivanja kvartalnih poslovnih izvještaja kompanija. A na samom početku te sezone imali su razloga za zadovoljstvo.
Rezultati najvećeg američkog proizvođača aluminijuma Alcoe i Intela, najvećeg svjetskog proizvođača čipova, nadmašili su očekivanja analitičara i podstakli optimizam na svjetskim berzama.
No, entuzijazam ulagača splasnuo je već polovinom sedmice, nakon niza makroekonomskih podataka koji ukazuju na usporavanje rasta američke privrede. U junu je, primjera radi, industrijska proizvodnja u SAD-u pala za 0,4 odsto, što je njen najveći pad u godinu dana i znatno veći nego što se očekivalo.
Univerzitet u Michiganu i Reuters izvjestili su, pak, da je njihov indeks raspoloženja potrošača u julu potonuo s junskih 76 na 66,5 bodova, najniži nivo u 11 mjeseci, što je, takođe, znatno veći pad nego što se očekivalo.
“Neočekivano nizak nivo raspoloženja potrošača preplašila je ulagače i obnovila strahovanja da se rast američke privrede usporava prebrzo i previše. Podsjetila ih je na mogućnost nove recesije”, kaže Scott Marcouiller, strateg u preduzeću Wells Fargo Advisors.
I na većini evropskih berzi cijene akcija su prošle sedmice pale. Frankfurtski DAX indeks oslabio je 0,42 odsto, na 6.040 bodova, a pariški CAC 1,52 posto, na 3.500 bodova. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,50 odsto, na 5.158 bodova.
Na Tokijskoj berzi Nikkei indeks je prošle nedjelje pao 1,8 odsto, na 9.408 bodova.
Ulagače je pokolebala i objavljivanje djelova zapisnika sa nedavne sjednice Feda koji pokazuju da čelnike centralne američke banke zabrinjava usporavanje rasta privrede.
“Ulagače su posljednjih mjeseci zabrinuli podaci koji ukazuju na usporavanje rasta. Fed je potvrdio neka od tih strahovanja, u suštini da za oporavak privrede treba još vremena, što je posljednje što su ulagači hteli da čuju od monetarnih vlasti.”
Fed je smanjio i procjene rasta bruto domaćeg proizvoda u ovoj godini na 3 do 3,5 posto, dok je u aprilu procjenjivao da će BDP porasti između 3,2 i 3,7 odsto.
“Ulagače su posljednjih mjeseci zabrinuli podaci koji ukazuju na usporavanje rasta. Fed je potvrdio neka od tih strahovanja, u suštini da za oporavak privrede treba još vremena, što je posljednje što su ulagači hteli da čuju od monetarnih vlasti”, kaže Bucky Hellwig, potpredsednik u firmi BB&T Wealth Management.
Krajem sedmice zaređala su i slaba kvartalni poslovni izvještaji kompanija i banaka.
Doduše, i Citigroup i Bank of America izvjestile su o većoj dobiti nego što se očekivalo, ponajviše zahvaljujjući manjim gubicima na lošim kreditima. No, ostvarile su manje prihode od trgovanja zbog pada cijena akcija u proleće, a budući prihodi s tog tržišta biće pod pritiskom novog zakona o regulaciji finansijskih tržišta.
Cijena akcije Bank of America potonula je samo u petak 9,2, a Citigroupa 6,3 odsto. Istog dana oštro, 4,6 odsto, je potonula i cijena akcije General Electrica.
Kvartalna dobit GE-a bila je, takođe, veća od očekivanja, no i kod njega su podbacili prihodi, što je posebno zabrinulo ulagače, jer taj konglomerat posluje u mnogim industrijama, od medijske do finansijske, pa se smatra dobrim pokazateljem stanja u cjelokupnoj privredi. Hina

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!