Capital.ba

Pad “ekstremnog siromaštva”

29.04.2013. / 9:29

siromastvoLONDON, U svijetu je tokom posljednjih 30 godina primijećena tendencija pada “ekstremnog siromaštva” – pri čemu se kao “ekstremno siromašna” smatraju lica koja žive sa manje od 1,25 dolara na dan.

Svjetska banka ističe da se tendencija pada siromaštva mogla uočiti u prvoj deceniji 21. vijeka, kada je bila registrovana svuda osim u Africi, južno od Sahare.

Procentualno, radi se o smanjivanju siromaštva sa 50 pa do 21 odsto.

Priraštaj stanovništva u regionima koji se razvijaju ne dovodi njihovom siromašenju, već, čini se, upravo obrnuto.

Dok se EU bori sa finansijskim problemima u sopstvenim redovima, socijalno ekonomska situacija u drugim regionima polako ali sigurno mijenja se nabolje – zaključuje u izvještaju Svjetska banka.

Postoje apokaliptične prognoze ekonomskih analitičara koje kažu da čovječanstvu prijete mnogi problemi – od demografskog buma do ratova za hranu.

Izvještaji Svjetske banke dokazuju da svi ovi problemi imaju složeniji karakter nego što se to mnogima čini.

Mnogi ekonomisti, ipak, tvrde da do velikog kraha i “velike depresije“ iz 30-tih godina prošlog vijeka – neće doći.

Jedini region koji ne budi optimizam jeste Afrika, južnije od Sahare.

Trećina siromašnih, prema podacima Svjetske banke, živi u Indiji. A u Kini se nivo siromaštva snižava, i to je pokazatelj da su procesi koji se odvijaju tamo veoma važni i korisni.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!