Capital.ba

Pad cijena industrijskih sirovina

10.01.2016. / 14:35

padanjeLONDON, Kako piše britanski list Gardijan, cijene ključnih industrijskih sirovina su u 2015. godini pale, pošto je apetit kineskih fabrika za sirovinama oslabio.

Sa druge strane, zalihe su, naročito nafte i rude gvožđa, uglavnom porasle.
Sunovrat cijena sirovina, koji je u proteklih godinu dana “zbrisao” vrijednost energetskih i rudarskih kompanija za nekoliko milijardi dolara, nastaviće se i u 2016. godini, prema ocjenama ekonomista, analitičara i izvršnih direktora iz tog sektora.

Cijene nafte, koje su u 2015. izgubile 34 odsto vrijednosti, mogle bi, prema ocjenama direktora britanske naftne kompanije Britiš petroleuma (BP) Boba Dadlija, da nastave s padom u prvih nekoliko mjeseci 2016. godine.

“U prvom kvartalu bi mogle da ostanu na niskom nivou”, rekao je Dadli za radio Bi-Bi-Si, uz predviđanje da bi do stabilizacije cijena moglo doći krajem godine, ali da će u doglednoj budućnosti one ostati niske.

“Cijene će duži period ostati niske“, izjavio je Dadli.

Gardijan navodi i da je Tomson Rojtersov indeks sirovina za godinu dana pao za četvrtinu, na najniži nivo od 2002. godine.

“Šanse za optimističnu 2016. godinu su bljede, jer usporavanje ekonomskog rasta i strukturne reforme u Kini mogu doprineti obaranju tražnje za sirovinama”, izjavio je direktor istraživačkog odjeljenja honkonške kompanije Ving Fung fajnenšel grup, Mark To.

Nastavak povećanja kamatnih stopa u SAD će, takođe, doprinjeti rastu zabrinutosti, s obzirom na to da će doći do jačanja dolara, zbog čega će većina sirovina poskupiti za međunarodne kupce, objašnjava To.

Među industrijskim sirovinama, cijena rude gvožđa je prošle godine pala 40 odsto zbog prekomjernih globalnih zaliha i splašnjavanja kineske tražnje za čelikom, što je označilo treću uzastopnu godinu “topljenja” cijena rude gvozđa, navodi britanski list.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!