Capital.ba

Ova godina stabilnija za dinar

08.01.2015. / 7:30

dinariBEOGRAD, Rast evra obilježio je 2014. godinu, dok je dinar djelio sudbinu i drugih valuta u regionu zbog ukrajinske krize, ali je do pada vrijednosti došlo i zbog povlačenje kapitala iz Srbije.

Iz Narodne banke Srbije poručuju da oni ne brane nijednu vrijednost dinara, ali da ne dozvoljavaju velike dnevne promjene.

Godina je počela sa kursom od 114 dinara, a završila sa 121 dinarom za evro.

Rast evra od sedam dinara ili nešto više od pet procenata građani jesu osjetili na svojim kućnim budžetima i ratama za kredite, ali ekonomisti kažu da bi ova godina mogla da bude stabilnija, bar kada je dinar u pitanju.
“Kolebanja dinara će biti mnogo manja imajući u vidu da je do značajnijeg slabljenja došlo poslednjih meseci, tako da se dinar približava realnom kursu”, kaže Hasan Hanić, dekan Beogradske bankarske akademije.

Mislim da je realno očekivati kurs na ovom nivou za narednu godinu, odnosno neka blaga pomeranja“, kaže Ivan Nikolić, član Savjeta guvernera NBS.

Ni druge valute, poput mađarske, poljske, češke, rumunske, nisu ostale imune na ukrajinska dešavanja i seljenje kapitala iz regiona, što je dovelo do pada dinara. Ali svako muči svoju brigu i postavlja se pitanje šta je najvažnije da se dogodi kako bi dinar bio stabilan.

“U planu budžeta je ostavljeno da kurs neće trpeti velike promene, to je realno jer se očekuje novi priliv kapitala. Osim novih zaduživanja i imaćemo i gotovo izvesnu prodaju Telekoma kao jednu veliku transakciju koja će pozitivno uticati na stabilnost kursa”, kaže Ivan Nikolić.

“Kada bi odnos dinara i evra mogao da se formira bez intervencija NBS mogli bismo reći da je dinar stabilan i da je njegova vrednost relana, međutim, to nije tako jer nema ravnoteže između ivoza i izvoza“, kaže Hasan Hanić.

Da ravnoteže nema, svjedoči i brojka da je na odbranu dinara Narodna banka potrošila više od milijardu i po evra.

Tas na strani dinara u odnosu na evro bio bi teži kada bi bilo više investicija, a kojih je prošle godine bilo nešto više od milijardu evra. To jeste više za 10 odsto nego 2013, ali za dinar i njegovu stabilnost očigledno je potrebno još više. RTS

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!