Capital.ba

Otvoren sedmi Dunavski biznis-forum

14.11.2018. / 8:15

NOVI SAD, Dunavski biznis-forum, posvećen Dunavskoj strategiji u ulozi biznisa u ostvarivanju njenih ciljeva, jačanju prosperiteta i efikasnijem korištenju potencijala, svečano je otvoren juče u Novom Sadu. 

Predsjednik Privredne komore Vojvodine Boško Vučurević rekao je u svom obraćanju na otvaranju Foruma da je Komora prepoznala značaj dunavskog regiona.

“O tome svedoči niz sporazuma o saradnji koje je Privredna komora Vojvodine potpisala sa privrednim komorama i drugim poslovnim asocijacijama od Nemačke do Rumunije, naročito u poslednje dve godine”, istakao je Vučurević.

On je dodao da posebnu pažnju treba posvetiti transportu i logistici u dunavskom regionu.

“U razvijenim zemljama, transport i logistika učestvuju sa čak 10 odsto bruto domaćeg proizvoda. Upravo putem Foruma, privredi Vojvodine i Srbije biće olakšan kontakt sa privrednicima EU koji su zainteresovani za saradnju i koji se fokusiraju na Dunav kao transportni koridor za promet robe. Transport vodom je najpovoljniji i bez njega je trgovina nezamisliva”, naglasio je Vučurević.

Prema riječima predsjednika Programskog savjeta Dunavskog biznis-foruma Radovana Pejanovića, današnji forum je stručna manifestacija čiji je cilj da okupi predstavnike iz različitih oblasti.

“Reka Dunav, putem projekta Dunavske strategije, povezuje kulturološki, privredno, ekonomski i geopolitički ukupno 14 zemalja. Ovakvi skupovi, gde se susreću i poslovni ljudi i intelektualci, stručnjaci, odnosno menadžeri iz mnogih kompanija koje sarađuju u regionu, imaju za cilj jačanje ekonomskih, kulturnih i političkih odnosa. Forum je i skup u funkciji mira u ovom regionu”, rekao je Pejanović.

Predsjednik Skupštine Privredne komore Srbije Miloš Nenezić istakao je da je Komora, zajedno sa Vladom Srbije, aktivni učesnik u mijenjanju uredbi i sprovođenju Dunavske strategije.

“Komisija EU je u ovom dokumentu odredila 11 prioritetnih oblasti, u okviru kojih su određene po dve zemlje koje su koordinatori za datu oblast, a Srbija je određena za infrastrukturu i nauku”, istakao je Nenezić.

Nenezić je naveo da Srbija, zajedno sa Slovačkom, koordiniše pojedine oblasti.

“Srbija i Slovačka koordinišu oblasti nauke, istraživanja i razvoja, a sa Slovenijom, oblast uređenja puteva”, pojasnio je Nenezić.

Prvog dana Dunavskog biznis-foruma, održane su panel-diskusije “Pametni gradovi”, “Mediji između objektivnosti, stvaralačke kritike i senzacionalizma”, “Regioni – mostovi integrativnih procesa” i “Biznis i prioriteti”.

Sutra će u Privrednoj komori Vojvodine biti održani paneli o temama “Značaj nauke za razvoj poljoprivrede, agroprivrede i koncepta pametnih sela”, “Medicina i farmacija na istom zadatku” i “Transport i logistika – velika šansa Srbije”.

U radu Dunavskog biznis-foruma učestvuju predstavnici iz 14 zemalja, i to NJemačke, Austrije, Češke, Slovačke, Mađarske, Slovenije, Hrvatske, BiH, Crne Gore, Rumunije, Bugarske, Moldavije, Ukrajine i Srbije.

Dunavska strategija oformljena je 2009. godine na inicijativu Njemačke, Austrije i Rumunije.

Organizator Dunavskog biznis-foruma je “Medija invent”, uz podršku Privredne komore Srbije, Privredne komore Vojvodine i grada Novog Sada. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!