Capital.ba

Otkup pšenice: Zatežu samo semberski mlinari

02.08.2013. / 8:55

psenicaBANJALUKA, Iako i dalje nema zvaničnog dogovora o otkupnoj cijeni pšenice u RS, okvirni sporazum mlinara, proizvođača i Vlade RS od prije tri dana, kojim je predviđeno da mlinovi otkupljuju pšenicu po cijeni od 0,38 KM, zaživio je u najvećem dijelu RS.

Međutim, iako su mlinovi širom RS počeli otkupljivati pšenicu u iznosu od 0,33 KM plus pet feninga Vladine subvencije, semberska regija, u kojoj je uskladišteno najviše pšenice, predstavlja izuzetak.

Ljubo Maletić, predsjednik Udruženja poljoprivrednika Semberije, ističe da iako je otkup po zvaničnoj cijeni od 0,38 KM za kilogram prihvaćen u najvećem broju mlinova u RS, poljoprivrednici semberske regije i dalje ne mogu ostvariti tu cijenu.

“Nijedan od 12 mlinova semberske regije, s izuzetkom mlina ‘Blagolex’, još neće da otkupljuje pšenicu po ovoj cijeni”, kaže Maletić.

On ističe da se 16.000 proizvođača nalazi u veoma nezahvalnoj poziciji jer za dobar dio njihove pšenice nisu dobili novac, te da je njihova pšenica blokirana u mlinovima.

“Moja pšenica je blokirana u ‘Žitoprometovom’ mlinu već nekoliko dana. Oni neće da je plate po cijeni od 0,33 plus pet feninga niti mi je daju nazad da je prodam nekom drugom. Ovo je nečuvena situacija u kojoj se ne nalazim samo ja, već ogroman broj drugih proizvođača”, kaže Maletić dodajući da su spremni za nove proteste i blokade puteva i graničnih prelaza ukoliko ova situacija potraje.

Slaviša Mijatović, direktor bijeljinskog “Žitoprometa”, u kojem je od trenutnih 17.000 tona otkupne pšenice u RS uskladišteno čak 12.000 tona, istakao je da nema ni govora o tome da je pšenica u ovom mlinu blokirana i dodao da poljoprivrednici koji žele preuzeti svoju pšenicu iz ovog mlina to mogu učiniti kada god hoće.

“Nemamo pravo da zaustavimo pšenicu u mlinu i poljoprivrednici u svakom trenutku mogu doći po nju”, kaže Mijatović tvrdeći da su priče o blokadi “manipulacije i dezinformacije”.

On je rekao kako činjenica da je “Žitopromet” uskladištio najveći iznos pšenice u RS govori o tome da je otkup kod drugih mlionova po cijeni od 0,33 KM “od minornog značaja”. Između ostalog, naveo je da su ostali mlinovi u odnosu na njih preuzeli simbolične količine i da ih stoga mogu platiti i po višoj cijeni od sadašnje.

“Tržište je regulator cijene i ona po tržišnim principima mora biti i formirana. Sasvim je sigurno da neću donijeti nijednu odluku koja bi mogla ugroziti ‘Žitopromet'”, naglasio je on.

Mijatović je rekao da su u trenutnoj situaciji proizvođačima ponudili nekoliko modaliteta – cijenu od 0,30 KM po kilogramu pšenice, koja zbog uticaja tržišta već sutra ne mora biti tolika, druga je mogućnost zamjene pšenice za njihove proizvode, a treća opcija da zajedno čekaju bolju cijenu.

“Mi i dalje nudimo cijenu od 0,30 KM, a postoje naznake da će u narednih nekoliko dana između svih strana biti postignuti novi dogovori koji će nam više odgovarati”, napominje Mijatović.

Saša Trivić, predsjednik Odbora pekarske industrije pri Privrednoj komori RS, potvrdio je da u najvećem dijelu RS pšenicu već otkupljuju po cijeni od 0,33 KM.

“Iako je cijena od 0,33 KM malo iznad nivoa na kojem bi trebalo da bude, nadam se da će pekari i mlinari u narednih sedam dana u cijeloj RS iznaći rješenje u vezi s otkupnom cijenom, te da će pšenica biti u potpunosti predata”, kaže Trivić.

On je dodao da je cijena pšenice i u Srbiji i u Hrvatskoj, gdje su subvencije u oblasti identične, trenutno niža od iznosa koji traže proizvođači u RS, ali da poljoprivrednici u tim zemljama ipak ne izlaze na proteste.

“Ovako formirana cijena koja nije tržišna ne može biti u potpunosti riješena za jedan dan. I jedna i druga strana treba da budu strpljive i rješenje će biti postignuto”, smatra Trivić. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!