Capital.ba

Osnovati veterinarsko-stočarski institut

11.06.2015. / 17:15

stevo mirjanicBANJALUKA, Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Stevo Mirjanić pozvao je stručnjake da razmisle o potrebi i mogućnosti formiranja veterinarsko-stočarskog instituta, jer Srpska nema ozbiljnog stručnog i naučnog tijela za razvoj stočarstva koji bi trebalo da bude “kičma” agrarnog razvoja svake zemlje.

On je naglasio potrebu za dodatnim osnaživanjem veza između stočarske i veterinarske struke kao dva dijela jedinstvenog sistema.

Mirjanić je ocijenio da veterinarska struka ima nezamjenjivu ulogu u društvenom i ekonomskom razvoju svake zemlje, pa i Republike Srpske.

On je rekao da u Republici Srpskoj veterinarska struka ima ogromnu snagu sa 190 veterinarskih organizacija, 360 zaposlenih veterinara, 320 veterinarskih tehničara.

Od 190 veterinarskih organizacija oko 120 je veterinarskih ambulanti, 45 veterinarskih stanica i 17 veleprodajnih objekata veterinarsko-medicinskih proizvoda.

Na 20. godišnjem savjetovanju doktora veterinarske medicine Republike Srpske u Banjaluci Mirjanić je rekao da 115 veterinarskih organizacija po ovlašćenju resornog ministarstva obavlja javne veterinarske poslove, te naveo da Srpska ima Veterinarsko stočarski centar, dva laboratorijska zavoda i Veterinarski institut Republike Srpske “Vaso Butozan” sa tradicijom dugom 80 godina.

On je istakao da je neophodno da se stalno unapređuje kvalitet rada veterinara i veterinarske struke u cijelosti.

“Zdravlje životinja predstavlja opšte javno dobro, a ulaganje u ovu oblast predstavlja dobru dugoročnu investiciju, koja je jedan od prioritetnih načina borbe protiv siromaštva i unapređenja javnog zdravlja”, rekao je Mirjanić.

Mirjanić je podsjetio da je značaj veterinarske struke došao do izražaja tokom prošlogodišnjih poplava i vanredne situacije na teritoriji Srpske, kada su sve veterinarske organizacije bez izuzetka preduzele niz mjera radi smanjivanja i sanacije štete i prevencije izbijanja mogućih epidemija zaraznih i drugih bolesti.

On je rekao da se kroz intenzivne pregovore sa Evropskom unijom nameće potreba prihvatanja određenih standarda i principa koji veterinarsku službu i struku postavljaju u centar lanca proizvodnje bezbjedne hrane, odnosno veterinarska služba predstavlja kamen-temeljac globalnog sistema u ovoj oblasti.

Predsjednik Veterinarske komore Republike Srpske Saša Bošković je rekao da je Veterinarska komora Srpske aktivna u Federaciji veterinara Evrope i u Svjetskoj veterinarskoj asocijaciji, ali da materijalni resursi kojima raspolaže Srpska u ovom momentu i kompletna ekonomska kriza utiču na rad veterinara na terenu.

Bošković je rekao da Veterinarska komora ima oko 350 aktivnih članova i oko 400 doktora veterinarske medicine koji rade na području Srpske.

On je rekao da je ove godine savjetovanje okupilo stručnjake iz Mađarske, Srbije, Hrvatske, Crne Gore, Makedonije i Republike Srpske.

Na savjetovanju će biti predstavljeno oko 60 stručnih radova i obrađene aktuelne teme iz oblasti zdravstvene zaštite životinja i veterinarske djelatnosti.

Partneri i saradnici savjetovanja ove godine su Veterinarska komora Mađarske, sa kojom je u martu potpisan sporazum o uzajamnoj saradnji.

Pokrovitelj ovog jubilarnog savjetovanja doktora veterinarske medicine Republike Srpske je resorno ministarstvo, a organizatori su Veterinarska komora i Društvo veterinara Republike Srpske. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!