Capital.ba

Osmi aranžman Srbije sa MMF-om u posljednjih 20 godina

05.06.2021. / 10:00

BEOGRAD – Srbija je poslije demokratskih promjena 2000. godine imala sedam aranžmana sa Medjunarodnim monetarnim fondom (MMF), plus ovaj novi koji tek treba da bude sklopljen, piše Nova ekonomija.
MMF

FOTO: Agencije

Vlada Srbije dala je juče zeleno svetlo za novi savetodavni aranžman sa MMF-om koji će kao i prethodni biti savjetodavnog karaktera, bez pozajmljivanja novca.

Prethodni aranžman završen je u januaru ove godine, Srbiji je bio odobren u julu 2018. godine, na period od 30 mjeseci.

Odnos Srbije i MMF-a u posljednjih 20 godina prolazio je kroz različite faze: od evidentne politike štapa i šargarepe, preko višegodišnjeg odlaganja da se ispuni dogovoreno, do otvorenih pohvala MMF-a vladinoj politici i “posvećenosti ekonomskim reformama” koje je vodio Aleksandar Vučić, navela je Nova ekonomija.

Posljednji put je MMF zamrznuo kreditini aranžman sa Srbijom u februaru 2012. najavljujući da će se misija MMF-a vratiti na pregovore tek nakon parlamentarnih izbora.

U pozadini odlaganja ove revizije aranžmana iz predostrožnosti vrijednog 1,1 milijardu evra su bile daleko veće garancije za kredite javnim preduzećima i veće zaduživanje države od utvrdjenog okvira sa ovom medjunarodnom institucijom.

To nije bio prvi put da MMF suspenduje pregovore sa Vladom Srbije.

U prethodnom stend-baj aranžmanu sklopljenom u maju 2009. MMF nije odobrio zaključenje druge revizije aranžmana (vlada Mirka Cvetkovića).

Tadašnji šef Misije MMF-a za Srbiju Albert Jeger rekao je da će se druga revizija okončati za vrijeme treće revizije u oktobru 2009. pod uslovom da Vlada Srbije započne neophodne reforme i da smanji javnu potrošnju.

Po broju odlaganja revizija i nepoštovanja dogovorenih reformi ipak prednjači aranžman iz 2002. koji je umesto tri zbog brojnih odlaganja trajao pet godina.

Ovaj aranžman je bio izuzetno važan jer je ocjena MMF-a o uspješnosti pregovora uticala na otpis duga Kluba pariskih povjerilaca u iznosu 700 miliona evra.

Četvrta, peta i šesta revizija aranžmana su nekoliko puta odlagane jer Vlada Srbije (Vlada Vojislava Koštunice) nije sprovodila predvidjene reforme ili je donosila zakone suprotno dogovoru sa MMF-om.

Tipična primjer obmanjivanja MMF-a je bilo usvajanje Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju u koji je, nakon amandmana Socijalističke partije Srbije ušla odredba da prosječne penzije u naredne tri godine ne mogu pasti ispod 60 odsto prosečne zarade.

MMF je izričito bio protiv toga u toku pregovora. U toku trajanja tog aranžama MMF je više puta izrazio sumnju u uspješnost aranžamana o čemu svjedoče saopštenja NBS iz 2005. godine, podsjetila je Nova ekonomija.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!