Capital.ba

Oružane snage BiH: Prebijajući dug kupuju helikoptere

05.01.2016. / 11:58

helikopterSARAJEVO, U modernizaciju Oružanih snaga BiH u narednih devet godina biće uloženo više od 337,8 miliona KM, a samo nabavka 12 novih i remont postojećih helikoptera koštaće 300 miliona KM.

Ono što je zanimljivo jeste da će neke od ovih letjelica najvjerovatnije biti nabavljene prebijanjem klirinškog duga bivšeg SSSR-a prema BiH, koji iznosi oko 125 miliona dolara, a na ovaj način je i Hrvatska, koja je po osnovu duga od SSSR-a potraživala preko 180 miliona dolara, nabavila desetak letjelica.

“Planirani su različiti izvori za finansiranje modernizacije, ali budžet se neće povećavati. Ove godine samo na nabavkama uštedjeli smo četiri miliona KM. Sva sredstva koja ostanu neutrošena i kroz uštede obezbijedićemo u narednih deset godina, a planirano je da jedan dio sredstava od klirinškog duga preusmjerimo u nabavku helikoptera”, rekao je Boris Jerinić, zamjenik ministra odbrane BiH.

Prema planu Ministarstva odbrane BiH, modernizacija Oružanih snaga BiH biće usmjerena uglavnom na opremu koja će biti od koristi isključivo civilnom stanovništvu BiH, tako da će u narednih nekoliko godina vojska BiH dobiti helikoptere za gašenje požara, zatim medicinske helikoptere za prevoz bolesnika, ali i helikoptere predviđene za spasavanje stanovništva usljed eventualnih prirodnih katastrofa.

“Jedan od osnovnih ciljeva OS BiH prihvatljiv od svih je pomoć civilnom stanovništvu. Želimo da imamo helikoptere koji mogu da gase požare, prevoze bolesnike i jednostavno u slučaju prirodnih katastrofa da ljudima izađemo u susret”, rekao je Jerinić.

Pored nabavki helikoptera, Oružane snage Bosne i Hercegovine u naredne dvije godine obnoviće i vozni park, a za kupovinu 191 motornog vozila planirano je da se potroši 21.211.000 KM. Takođe, u naredne četiri godine biće nabavljena oprema za zadatke pomoći civilnom stanovništvu i reagovanje na eventualne prirodne i druge katastrofe.

“Planirana je nabavka specifične opreme za suprotstavljanje prirodnim i drugim nesrećama, uključujući i opremu za spasavanje života ljudi i materijalnih dobara, pomoćne opreme, standardne inžinjerske opreme, kao i standardne intendantske i medicinske opreme u toku izvođenja spasilačkih operacija”, rekli su u Savjetu ministara BiH naglašavajući da je planirano da se na ovu opremu od 2016. do 2020. godine potroši 8.819.275 KM.

Pored nabavke vozila i opreme u narednih osam godina, Oružane snage BiH za školovanje oficira avijacije uložiće 7.828.200 KM, a planirano je da se iškoluje ukupno 39 mladih pilota. Naime, nedavno urađena analiza u Oružanim snagama BiH pokazala je krajnje nepovoljnu starosnu strukturu postojećeg pilotskog kadra, jer je utvrđeno da je prosječna starost pilota 42 godine.

“Gotovo sav trenutni pilotski sastav će procesom penzionisanja napustiti Oružane snage Bosne i Hercegovine u narednih deset godina. Pošto OS BiH nemaju uspostavljen centar za obuku kadrova vazduhoplovnih specijalnosti, ovaj kadar obučava se putem saradnje sa partnerskim zemljama”, rekli su u Savjetu ministara BiH.

BROJKE
300.000.000 KM za helikoptere
21.211.000 KM za motorna vozila
8.819.275 KM za spasilačku opremu
7.828.200 KM za školovanje oficira
Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!