Capital.ba

Oland, Merkelova i sudbina evra

05.05.2012. / 16:47

PARIZ, Njujorški Volstrit je zabrinut za sudbinu evra jer bi poziv favorita u sutrašnjem drugom krugu francuskih predsjedničkih izbora Fransoa Olanda, na oživljavanje privrednog rasta kao alternativu strogim mjerama štednje mogao da revoltira njemačku kancelarku Angelu Merkel i dovede do novog potresa u zoni evra.

Nema sumnje da će dan poslije izbora u Francuskoj situacija u evro zoni biti u žiži interesovanja američke javnosti, prenio je pariški ekonomski list “Lez eko”. Po ovom listu, ukoliko pobjedi socijalistički kandidat Oland, neizvjesnost na finasijskim tržištima će se poslije 6. maja u svakom slučaju povećati, jer promjena, ma kakva bila, uvijek je praćena dozom panike.

Na veliko olakšanje pristalica ” neokejnzijanizma”, koji su za mješanu privredu – odnosno dominaciju privatnog sektora, ali uz važnu ulogu vlade i javnog sektora, osovina Merkozi, kovanica od prezimena njemačke kancelarke i sadašnjeg francuskog predsjednika Nikole Sarkozija, je već uveliko potisnuta, a alternativni pristup mjerama štednje postaje sve popularniji. Istinski paradoks je što je Oland, postao, uz pomoć predsjednika Evropske centralne banke (ECB) Italijana Marija Dragija, jedan od glavnih potencijalnih aktera korekcije puta za spasavanje evro zone.

Međutim, američki ekonomista “Naksisa” Evarist Lefevr sumnja u uspjeh nove osovine Oland-Dragi kojoj je pridodat i novi španski desničarski premijer Mariano Rahoj. Američkim investitorima kao i administraciji predsjednika Baraka Obame koji su poslije degradacije kreditnog rejtinga Španije veoma zabrinuti za sudbinu zone evra, prilično je dopadljiva ideja nalažanja alternativnog puta za izlazak iz dužničke krize, pod uslovom da novi model bude prihvatljiv za glavnog zagovornika štednje, Njemačku.

Najveća svjetska berza akcija Volstrit je najviše zabrinuta da kancelarka Merkel ne bude satjerana uza zid što bi dovelo do revolta Nijemaca i velike nestabilnosti u evro zoni. “Ideja novog plana o privrednom rastu u zoni evra koji zastupa Oland je veoma privlačna, ali investitori ostaju skeptični, tim više što su minimalne šanse za konstruktivni dijalog sa njemačkom ‘gvozdenom lejdi'”, smatra londonski konzervativni ekonomski nedjeljnik “Ekonomist”.

S druge strane Nobelovac i ekonomista Pol Krugman ocijenio je “da pobjeda Olanda mogla bi da pomjeri stvari sa mrtve tačke, nudeći bar mogućnost vjere u nešto bolje”. “Oland je uspio da za nekoliko nedjelja uvjeri javnost da je moguće izaći iz krize na drugačiji način nego što je dosad pokušavano, a primjer Grčke je dovoljno ilustrativan,” ocijenio je Krugman na svom blogu.

Krugman smatra da “ono što nije uspjelo u Grčkoj ne može uspjeti ni u Španiji, a neokejnizijanski pristup Olanda ostavlja prostora da se evro zona odmori od iscrpljujućih mjera štednje i budžetskih rezova, koje se ne moraju primjenjivati po svaku cijenu”. Međutim, “pojam privrednog rasta za jednog socijalistu i jednog Nijemca se bitno razlikuje”, smatra ekonomista Lefevr. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!