Capital.ba

OECD:Potrebna striktnija pravila za odobravanje kredita

08.07.2009. / 7:10

oecd1PARIZ, Finansijske institucije treba da omoguće klijentima da bolje shvate na šta se obavezuju kada potpisuju ugovore o kreditima da bi se spriječile kreditne krize, saopštila je  Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD).

“Istraživanja finansijske pismenosti pokazuju da klijenti finansijskih institucija u gotovo ni jednoj zemlji nemaju dovoljno znanja o finansijama i da ne razumiju značaj obrazovanja u toj oblasti”, izjavio je šef odjeljenja za finansijska pitanja OECD Andre Labul.

On je ocijenio da je informisanje klijenata značajno i da bi se izbjeglo izbijanje novih kreditnih kriza i da bi se poboljšala zaštita klijenata.

U preporuci OECD-a navodi se da bi trebalo uvesti zakonsku obavezu da finansijske institucije jasnim jezikom prave ugovore za hipotekarne kredite i da se uvedu jasni standardi tako da se krediti različitih banaka mogu lako uporediti.

Banke bi trebalo da objasne značenje termina, uslove kredita i jasno izlože posljedice koje snose klijenti ukoliko se rata ne otplati na vrijeme, što znači da bi trebalo da im daju podatke o ukupnom trošku kredita, ratama i rkovima za plaćanje, broju rata i svim taksama koje plaćaju.

Zajmodavci bi trebalo da budu u zakonskoj obavezi da provjere da li klijenti mogu da plaćaju rate.

Prema riječima Andre Labula iz OECD-a, prilikom donošenja mjera za suzbijanje krize do sada je zanemarivan značaj finansijske edukacije klijenata finansijskih institucija.

OECD ima 30 članica, a to su Australija, Austrija, Belgija, Češka, Danska, Finska, Francuska, Grčka, Holandija, Island, Irska, Italija, Japan, Kanada, Koreja, Luksemburg, Mađarska, Meksiko, Njemačka Novi Zeland, Norveška, Poljska, Portugalija, Sjedinjene Američke Države, Slovačka, Španija, Švedska, Švajcarska, Turska i Velika Britanija.

 Razgovori o pristupanju započeti su sa Čileom, Estonijom, Izraelom, Rusijom i Slovenijom.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!