Capital.ba

OECD traži hitne mjere za podsticanje ekonomskog rasta

02.06.2016. / 7:30

OECDPARIZ,  Vlade moraju upotrijebiti sve raspoložive instrumente kako bi izvukle globalne privrede iz gliba niskih stopa rasta, poručila je u najnovijem izvještaju Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD).

U najnovijim globalnim privrednim prognozama organizacija sa sjedištem u Parizu potvrdila je projekcije rasta za globalnu privredu u ovoj i narednoj godini od tri odnosno 3,3 odsto.

“Što duže globalna privreda bude zaglavljeno u slabom privrednom rastu, to će vlade teže ispuniti temeljna obećanja”, kazala je Catherine Mann, glavni ekonomista OECD-a.

Posljedice nepoduzimanja mjera biće slabi izgledi današnjih mladih za pronalaženje pristojnog posla, nakon što su već silno propatili u aktualnoj krizi, te niže penzije za buduće penzionere“, upozorila je glavni OECD-ov ekonomista.

Iako su zadržane projekcije za globalnu privredu u cjelini, OECD je snizio procjene rasta za američku privredu, na 1,8 odsto, s ranije projektiranih dva odsto. Procjena za narednu godinu potvrđena je na 2,2 odsto.

Za 19-članu privredu evrozone poboljšana je ovogodišnja prognoza, na 1,6 odsto, s ranije projektovanih 1,4 odsto. Za narednu godinu prognoza ostaje nepromijenjena i iznosi 1,7 odsto.

“Vlade moraju usklađeno i koherentno upotrijebiti sve alate koji im stoje na raspolaganju”, poručio je čelnik OECD-a Angel Gurria.

Sada imamo jasne dokaze da postoje granice onoga što se može postići isključivo monetarnim podsticajima. Stoga treba snažnije primijeniti budžetske i strukturne mjere kao dopunu monetarnoj politici.”

Iz OECD-a upozoravaju i da bi izglasavanje izlaska iz EU-a na skorašnjem britanskom referendumu izazvalo negativne ekonomske posljedice po Veliku Britaniju, ostale evropske zemlje i ostatak svijeta.

“Britanski izlazak iz EU-a prouzročio bi ekonomsku nesigurnost i zakočio rast trgovine, s tim da bi globalne posljedice bile još snažnije ako bi njihov izlazak iz EU-a potakao volatilnost na finansijskim tržištima”, upozorili su iz OECD-a.

Dodaju pritom da bi do 2030. godine u slučaju izlaska iz EU britanski BDP mogao biti i više od pet odsto manji nego što bi bio da zemlja ostane u EU. Hina

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!