Capital.ba

OECD: Kriza povećala migracije iz južne Evrope u sjevernu

14.06.2013. / 7:25

oecdPARIZ, Broj migranata sa evropskog juga u sjeverne zemlje, prvenstveno u Njemačku, povećan je u uslovima dugotrajne trogodišnje ekonomske krize, navodi se u novom dokumentu Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD).

Pri tome su se, kako se navodi, izgledi za zapošljavanje na novoj lokaciji pogoršali, prenosi agencija Finmarket.ru.

U dokumentu pod nazivom Pregled međunarodne migracije za 2013. godinu (2013 International Migration Outlook), precizira se da je 2011. godine migracija u zemlje OECD povećana za dva odsto u odnosu na prethodnu godinu, na bezmalo četiri miliona ljudi. Regionalni podaci ukazuju na sličan tempo rasta i u 2012. godini.

U okviru zemalja OECD broj migranata porastao je za 15 odsto, poslije pada za 40 odsto u jeku krize. Češće od ostalih, domovinu napuštaju Grci i Španci, čiji je broj od 2007. godine udvostručen.

Priliv grčkih migranata u Njemačku povećan je za 73 odsto između 2011. i 2012. godine, Španaca i Portugalaca za 50, a Italijana za 35 odsto.

Italiju je prošle godine napustilo 11 odsto migranata više nego 2011, a pokazatelj migracije je sada za 44 odsto niži nego 2007. godine.

Broj onih koji se za stalno (ili dugoročno) iseljavaju u SAD povećan je u 2011. za dva odsto.

Stopa nezaposlenosti među migrantima povećana je za skoro pet procentnih poena u periodu 2008-2012. u poređenju sa rastom od tri odstotna poena među lokalnim stanovništvom u zemljama OECD.

Nemogućnost da pronađu posao na novom mjestu najviše pogođa mlade i ljude sa niskim kvalifikacijama. U Evropi polovina nezaposlenih migranata ne može da nađe posao duže od 12 mjeseci. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!