Capital.ba

Održivo vođenje šuma i šumarstva za dobrobit zajednice

04.02.2012. / 11:14

BANJALUKA, Strategija razvoja šumarstva Republike Srpske za period 2011 – 2012. godina utvrđuje osnove za vođenje politike upravljanja i gazdovanja šumama u svojini Srpske i u privatnom vlasništvu, čija je opšta svrha održivo korišćenje šuma i šumarstva na najbolji mogući način za dobrobit cijele zajednice, kako u ekonomskom i socijalnom, tako i u ekološkom smislu.

U novom prijedlogu strategije šumarstva, koji će biti razmatran na sjednici Narodne skupštine Srpske u utorak, 7. februara, ističe se da je korisnik šuma i šumskog zemljišta u svojini Republike dužan da plaća naknadu za korišćenje šuma i šumskog zemljišta u visini od 10 odsto finansijskih sredstava ostvarenih prodajom šumskih drvnih sortimenata, utvrđenim po cijenama u šumi na panju po cjenovniku korisnika.

Ova naknada uplaćuje se na račun javnih prihoda Republike, a sva prikupljena sredstva naknade za korišćenje šuma i šumskog zemljišta plasiraće se ponovo u šume u svojini Republike.

U Strategiji šumarstva se navodi da je glavna premisa šumarskog sektora održivost razvoja šuma i šumarstva, koje podrazumijeva upravljanje i gazdovanje šumama i šumskim zemljištem na takav način i u takvom stepenu da se očuva biodiverzitet, a produktivnost, obnavljanje, vitalnost i potencijal šuma da budu na nivou kojim bi se zadovoljile odgovarajuće ekološke, ekonomske i socijalne potrebe za današnje i buduće generacije, da se pri tome na ugroze i ne oštete neki drugi ekosistemi.

“Strateški pristup je potreban za podizanje, uzgoj, očuvanje, i korišćenje šuma, da bi se dugoročno pripremile za ulogu ublaživača klimatskih promjena”, navedeno je u Strategiji, koja je dio Projekta razvoja i zaštite šuma u BiH započetog 2003. godine, a koji je realizovan posredstvom jedinica za implementaciju projekata šumarstva u Srpskoj i Federaciji BiH, te finansiran kreditnom linijom Međunarodne asocijacije za razvoj /IDA/.

Ruralna šumska područja Srpske su značajan resurs za ukupni materijalni i društveni razvoj, za život, rad i boravak ljudi, što u korelaciji sa Strateškim planom ruralnog razvoja Srpske podrazumijeva radikalne promjene u razvoju ruralnog prostora i zahtijeva bitno poboljšanje uslova rada i života stanovništva.

Vizija razvoja sektora šumarstva bazira se na trajnom razvoju šumskih ekosistema u pogledu biološke raznolikosti i njihovih ekoloških, proizvodnih i socijalnih funkcija, a u skladu sa prirodi bliskim i višenamjenskim gazdovanjem i trajnom jačanju položaja i uloge šumarstva i povećanja njegovog doprinosa privrednom razvoju Republike.

U Strategiji razvoja se dodaje da se vizija razvoja sektora šumarstva bazira i u trajanom doprinosu šuma, očuvanju i zaštiti zdrave životne sredine i ukupnom razvoju društva, sistemskoj i interesnoj povezanosti šumarstva sa drugim granama privrede.

Šume u svojini Republike imaju presudan značaj za razvoj šumarske privrede u Srpskoj, zbog čega je potrebno znatno veće angažovanje društva, a posebno vlasnika šumskog fonda u zaštiti i unapređivanju stanja šuma.

U Strategiji se dodaje da Srpska treba da uvaži značaj privatnih šuma i doprinos njihovih vlasnika, koji preuzimaju odgovornost za njihov uzgoj i zaštitu, i da je zbog toga potrebno da Republika podržava privatnu inicijativu sve dok je ta inicijativa u okvirima zaštite javnog interesa za održivo gazdovanje šumskim resursima.

Zahvaljujući relativno visokom stepenu prekrivenosti svoje teritorije šumama i šumskim drvećem, Republika može značajno da doprinese stabilizaciji ugljen-dioksida u atmosferi, te smanjenju globalnog zagrijavanja i zagađivanja štetnim gasovima. Ukupna površina šuma i šumskog zemljišta Srpske, prema podacima Katastra šuma i šumskog zemljišta iz 2009, iznosi 1.282.412 hektara ili 51,7 odsto od ukupne površine Srpske.

Prema Izvještaju o izvršenju proizvodno-finansijskog plana u 2009. godini Javnog preduzeća “Šume” godišnje se u šumama Srpske posiječe oko 2,94 miliona metara kubnih sveukupne bruto drvne mase i iz nje izradi oko 2,09 miliona metara kubnih različitih drvnih sortimenata.  Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!