Capital.ba

Od telefonskih kartica – za dug Deripaski

13.07.2012. / 8:20

PODGORICA, Svaki inostrani turista koji ovoga ljeta kupi telefonsku karticu nekog od crnogorskih operatera, a to uglavnom rade gosti iz okruženja, moraće “solidarno” da plati jedan evro nove takse za podmirivanje dugova Kombinata aluminijuma, koje je preuzela crnogorska vlada.

Crnogorskim građanima se, na osnovu odluke Vlade, o čijoj validnosti tek treba da se izjasni Ustavni sud, skida po evro mjesečno sa svake aktivne telefonske kartice, već poznat kao “evro solidarnosti” za ruskog tajkuna Olega Deripasku, vlasnika Kombinata aluminijuma. Ako se ima u vidu da oni u Crnoj Gori turisti borave prosječno od sedam do deset dana, evro mjesečno postaje oko četiri puta više nego što plaćaju crnogorski građani.

– Ne samo da treba da ostavimo svoj novac u Crnoj Gori dobrovoljno i da za njega dobijemo neku protivvrijednost, već treba da plaćamo i vaše dugove – ogorčeno kaže Sandra M., na ljetovanju u Herceg Novom. – Tačno je da evro nije veliki iznos, ali radi se o principu. Crna Gora mi praktično otima moj novac, bez obzira koliko je to.
– Možda je i bilo moguće da turisti uz potvrdu o prijavi boravka kupuju kartice mobilnih operatera, a da im se ne odbije taksa od jednog evra. To je tehnički neizvodljivo zbog softvera koji je već napravljen za automatsko skidanje takse od evra sa svih kartica – kaže Saša Radović, direktor Nacionalne turističke organizacije Crne Gore, za “Novosti” .
Iz Ministarstva turizma su saopštili da je naplata jednog evra mjesečno na aktivne SIM-kartice turistima, simbolična i da neće značajnije smanjiti njihov budžet. Iz Ministarstva podsjećaju da je odluka o plaćanju jednog evra za mobilne kartice, brojila električne energije i kablovsku televiziju donijeta radi “prevazilaženja trenutne ekonomske situacije”.
Ambasador Srbije u Crnoj Gori Zoran Lutovac kaže, međutim, da naplata takse od evra turistima može uticati na manju kupovinu kartica.
– Iako iznos nije veliki, o njemu možemo da govorimo sa stanovišta načela, uporedne prakse u drugim zemljama, ali i iz ugla psihološkog efekta koji može imati na turiste – kaže Lutovac. On je upozorio da treba imati u vidu uporednu praksu u zemljama EU i podsjetio da je ukidanje eko-takse u Crnoj Gori posljedica sugestije iz Brisela.
M:tel
Ambasador Lutovac je poručio građanima Srbije da imaju mogućnost izbora, te da, recimo, ukoliko koriste Telekom Srbija mrežu, a pri dolasku u Crnu Goru odaberu M:tel, imaju razne povoljnosti dok su u romingu, a ujedno ne podležu Zakonu o taksama, pa ne plaćaju jedan evro. Novosti

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!