Capital.ba

Od SSP-a strahuju i žitoprerađivači

07.02.2017. / 9:50

BANJALUKA – U Srpsku i BiH pšenica se uvozi iz Mađarske, Hrvatske i Srbije, jer domaća proizvodnja nije dovoljna. Proizvođači strahuju da će primjena SSP-a dodatno ugroziti sve u lancu.

Domaći proizvođači neće moći izdržati tržišnu utakmicu koju će diktirati veliki trgovinski lanci. Sa državama iz kojih dolaze mogu ostvariti niske cijene proizvoda, manji rabat i povoljne rokova plaćanja.

Domaća proizvodnja, sa značajno manjim podsticajima od evropskih, ne može biti konkurentna. Spas za opstanak vide u zaštiti domaće proizvodnje i boljoj uvezanosti i proizvođača i prerađivača.

Iako je BiH tržište malo, borba za jeftine proizvode koji će dolaziti iz EU, biće velika, pa čak i one koji su lošeg kvaliteta. Poljoprivrednici strahuju da domaća pšenica neće imati kupca .

“Mi bi bili zadovoljni kad bi stajala uredba da samo 20% naše pšenice mora učestvovati u ovoj proizvodnji, mi bi bili prezadovoljni”, kaže proizvođač pšenice Boško Radić.

Zbog nekontrolisanog uvoza, bijeljinski Žitopromet se godinama bori sa problemom plasmana brašna na domaće tržište.

“Ono što može prouzrokovati probleme kompaniji kao što je naša je plasman određenih viškova u našoj zemlji i samnjenja radnih mjesta i iskorištenja proizvodnih kapaciteta”, izjavio je direktor Žitoprometa Bogdan Mirković.

Proizvodnju su spasili izvozom oko 13 hiljada tona brašna u Tursku.

“Јedini spas u svemu, ako ostane taj izvoz u Tursku jer oni su zainteresovani za sve proizvode koji su vezani za brašno”, smatra Gvozden Vidić, mlinar iz Crnjelova.

Ugovorena proizvodnja pšenice bi , tvrde, značajno ublažila probleme i poljoprivrednika i prerađivača koji se godinama bore sa nelojalnom konkurencijom.

“Mi smo već dugi niz godina pogođeni nekontrolisanim uvozom brašna, nekoliko puta smo tražili da država stane u zaštitu prerađivača, da li uvođenjem prelevmana/ što nije dobilo adekvatnu podršku”, dodaje i Aleksandar Vujičić,  direktor “Mlin Vujičić”.

Najveći problem je, kaže Vujičić, roba lošeg ili sumnjivog kvaliteta koja nižom cijenom pravi probleme na tržištu.

Zštita domaće proizvodnje i podrška resornog ministarstva mogu sačuvati domaću proizvodnju. RTRS

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!