Capital.ba

Od plate nema ni za tanjir

29.05.2012. / 8:30

BEOGRAD, Svakodnevno u Srbiji poskupljuju hrana i gorivo, a evro kao da nema kočnice. S druge strane, korpe u trgovinama su sve lakše.

Pritisak na proizvođače je jak, pa ni skroman promet više nije prepreka za podizanje cijena. Još jedan udarac na budžet domaćinstva u Srbiji, što se ovih dana i glasno najavljuje, biće i poskupljenje struje, grijanja i drugih komunalnih usluga – od jeseni.

Poređenje plata i potrošačke korpe sada i prije četiri godine, pokazuje da je standard građana Srbije pao na niske grane. U maju 2008. godine prosječna zarada bila je teška 33.058 dinara, i vrijedila je 429 evra. Prosječna plata ove godine iznosila je 40.000 dinara, s kojom može da se kupi oko 350 evra. Sa prosjekom prije četiri godine građani su mogli da podmire troškove potrošačke korpe, a sada su im potrebne barem dvije zarade.

Zbog besparice, na hrani građani štede, ali na brojnim računima neće moći. Više puta najavljivano poskupljenje komunalija od septembra, dodatno će “istopiti” porodična primanja. Na trpezu trošimo više od 40 odsto porodičnih priliva, a za razne račune odvajamo gotovo trećinu. Usluge stanovanja, struja, gas, voda, prevoz i komunikacije odnesu mjesečno čak 27 odsto prihoda u domaćinstvu. Prosječan račun za stan od 50 kvadrata 2008. bio je 3.000 dinara, a sada je duplo više. Isto je i sa troškovima za struju.
Gorivo je u proteklih godinu dana poskupjelo, u zavisnosti od vrste, između 10 i 25 odsto. Najviše je poskupio tečni naftni gas, koji je prošle godine, krajem maja, koštao u prosjeku 63,8 dinara za litar. Ovih dana se “ustalio” na 79,90 dinara za litar i skuplji je za 16,10 dinara po litru, odnosno 25 odsto.
Rast evra već se odrazio i na cijene uvozne i domaće robe u trgovinama. Proteklih dana, pored poskupljenja mlijeka i jogurta od dinar do dva po pakovanju, pojedinih mesnih prerađevina, voćnih napitaka i deterdženata, najavljeno je početkom juna novo povećanje cijena kućne i lične hemije, kozmetike, pojedinih namaza i začina. Dugotrajno mlijeko “moja kravica” od 2,8 odsto mliječne masti skuplje je za jedan do dva odsto, isto kao i pojedine vrste jogurta. Mlijeko je skuplje za oko dinar i košta 86, a jogurti su poskupjeli za oko dva dinara i sada su od 82 do 84 dinara, zavisno od kategorije. Jogurt bez laktoze prodaje se po cijeni od 98 dinara.
– Ukoliko evro nastavi da raste, ovo neće biti posljednje povećanje cijena mlijeka i mliječnih prerađevina, jer to u velikoj mjeri utiče na poskupljenje ambalaže – kažu vodeći proizvođači mlijeka.
Hemija i prerađevine
Iz hemijske industrije najavljuju nova poskupljenja u junu. Proizvođači i dobavljači koji ovog mjeseca nisu korigovali cjenovnike, uradiće to već sljedeće nedjelje. Po višim cijenama od dva do pet odsto prodavaće se proizvodi “pronto” i “dak”, ali i deterdženti i šamponi privatnih robnih marki. Domaći brendovi iz svijeta kozmetike poskupjeće za oko tri odsto. Pojedine domaće mesne industrije najavile su za početak juna poskupljenje polutrajnih proizvoda od dva odsto, a zamrznutih uvoznih tijesta za tri odsto. Novosti

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!