Capital.ba

Očekuje se rast proizvodnje građevinskog materijala

18.06.2013. / 15:34

gradjevinaBANJALUKA, Direkcija za ekonomsko planiranje BiH iznosi predviđanje da bi očekivani investicioni ciklus u infrastrukturu tokom naredne godine trebalo da rezultira osjetnijim povećanjem proizvodnje građevinskog materijala i metalnih proizvoda.

U narednoj godini očekuje se poboljšanje proizvodnje u prehrambenoj industriji, te dalji rast proizvodnje električne energije.

Ponovni početak rasta ekonomije u EU, koji se očekuje u narednoj godini, trebalo bi da se pozitivno odrazi na oporavak zemalja cijelog regiona uključujući i BiH, navode u Direkciji, dodajući da se očekuje da bi jačanje izvozne tražnje moglo dovesti do rasta industrijske proizvodnje u BiH od približno 4,5 odsto.

Najznačajniji rast proizvodnje kao posljedica eksternih faktora u narednoj godini očekuje se u domenu metalske industrije, drvne industrije, hemijske i naftne industrije.

Takođe, očekuje se nastavak trenda rasta proizvodnje u energetskom sektoru koji je u prethodnom periodu bio jedan od glavnih nosilaca industrijske proizvodnje.

Projekcija inflacije u narednoj godini determinisana je pretpostavkama o umjerenim cijenama svjetskih energenata.

Iako se ne predviđa rast svjetskih cijena hrane u narednoj godini pretpostavke za kretanje cijena nafte su različite.

Prema Međunarodnom monetarnom fondu /MMF/, cijene nafte na svjetskom tržištu trebalo bi biti niže za 2,9 odsto, dok bi se, prema procjenama Svjetske banke, te cijene mogle minorno uvećati.

Time bi cijene hrane i nafte u BiH mogle zadržati skroman rast.

Uprkos činjenici da trenutno ne postoje najave o eventualnim poskupljenjima komunalija u BiH, ipak ne treba zanemariti mogućnost povećanja cijena ove kategorije usluga, a treba imati u vidu i planirani nastavak uvećanja posebne akciza na cigarete.

Za narednu godinu Direkcija za ekonomsko planiranje navodi očekivanje rasta stope kredita iznad pet odsto i slično tome stope rasta depozita u bankarskom sektoru.  Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!