Capital.ba

Obućari se izborili za carinske olakšice

15.10.2013. / 8:59

1BANJALUKA, Privrednici iz sektora obuće i kože, koji rade lon poslove, nakon mjesec dana pritiska na vlasti, uspjeli su da izbore dobijanje carinskih olakšica na uvoz repromaterijala za robu proizvedenu van EU.

Iz Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH najavljeno im je da će sporna odluka o privremenoj suspenziji carinskih stopa, koja je terminološki isključivala mogućnost korištenja carinskih povlastica za lon firme (firme koje se bave poslovima dorade), biti ponovo napisana i upućena u novu proceduru usvajanja.

Posmatrajući dosadašnju praksu, odluka bi u najboljem slučaju mogla da stupi na snagu početkom naredne godine. Naime, odluka je sada u izmijenjenoj formi nakon čega ponovo mora da prođe korake od predlaganja Savjetu ministara BiH, zvanične objave u “Službenom glasniku BiH”, te primjene na granicama.

Aleksandra Mihajlović-Bijelić, sekretar Udruženja tekstila, kože i obuće u Privrednoj komori RS, rekla je kako se nova odluka koja će biti donesena odnosi na sljedeću godinu, tako da će Ministarstvo u što kraćem vremenskom periodu dati prijedlog odluke u proceduru usvajanja, nakon čega će se naći u primjeni.

“Na ovakav način, cilj kojem smo svi težili je postignut, a to je da se pomogne industriji obuće u smislu da se visoke carinske stope koje su plaćane pri uvozu repromaterijala, a koji nije porijeklom iz EU, smanje, odnosno izjednače sa stopama carine koje se primjenjuju pri uvozu iste robe u EU”, rekla je ona.

Mihajlović-Bijelićeva je istakla da su na posljednjem održanom sastanku s predstavnicima Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH iskazali spremnost prevazilaženja svih problema u vezi s primjenom carinskih olakšica.

Marinko Umićević, tehnički direktor Fabrike obuće “Bema”, kazao je da je dobro što će se odluka mijenjati, ali da je ipak i nezadovoljan što će se na ponovno usvajanje odluke čekati više od dva mjeseca.

“Smatram da je više od 80 odsto problema privrednika uzrokovano neefikasnošću vlasti na nivou BiH. Problem poput ovog s odlukom o suspenziji carina treba da bude riješen po hitnom postupku u roku od 24 sata. Ali ne, mi ćemo sada opet prolaziti svu proceduru, a naši ino-poslovi će da trpe”, rekao je Umićević.

On je istakao da se već osam godina bori za stvaranje povoljnijih carinskih uslova za uvoz repromaterijala koji nema EU porijeklo.

“Kupci s kojima imamo dugogodišnju saradnju stalno nam stavljaju primjedbe na visinu carinskih stopa prilikom izvoza robe bez preferencijalnog porijekla iz BiH, koje su veće i do pet puta nego prilikom uvoza u zemlje EU. Naša dva kupca prekinula su dosadašnju poslovnu saradnju i otišla u Hrvatsku”, rekao je Umićević.

Podsjećanja radi, praktična primjena prve odluke o suspenziji carina na uvoz repromaterijala trebalo je zvanično da počne početkom avgusta. Ipak, ubrzo se ispostavilo da je ona za lon firme mrtvo slovo na papiru zbog nejasne terminološke formulacije.

Inače, obućarska djelatnost koja je najvećim dijelom bazirana na obavljanje lon poslova zauzima sve značajnije mjesto u privredi RS i BiH, a u posljednje vrijeme pozicionirala se i u zemljama Evropske unije, kao što su Italija, Njemačka i Austrija.

Ova grana privrede spada u niskoakumulativne grane, koja zapošljava veliki broj radnika, uglavnom ženske populacije. Prema podacima APIF-a za 2012. godinu, broj zaposlenih u obućarskoj industriji RS iznosio je oko 5.800 radnika.

Obućarski sektor privrede bilježi veoma dobre izvozne rezultate. Međutim, dominantno mjesto zauzimaju unutrašnja dorada i obrada, odnosno lon poslovi, kažu u Privrednoj komori RS. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!