Capital.ba

O uslovima za sljedeću tranšu

15.11.2013. / 15:05

mmfSARAJEVO, Delegacija Međunarodnog monetarnog fonda /MMF/ danas je sa poslanicima i delegatima Parlamenta Federacije BiH /FBiH/ razmotrila pitanja koja se odnose na sljedeći pregled po stendbaj – aranžmanu, odnosno, mjerama koje uslovljavaju isplatu sljedeće tranše.

Šef Misije MMF-a za BiH Ron van Roden rekao je novinarima nakon sastanka sa članovima Parlamenta FBiH da zapravo BiH nije toliko prezadužena zemlja ukoliko se poredi sa velikim brojem drugih država, naglašavajući da je javni dug u cjelini negdje oko 45 odsto bruto-društvenog proizvoda /BDP/.

Van Roden istakao je da je, međutim, taj udio javnog duga u porastu od početka globalne ekonomske krize.

Šef Misije MMF-a za BiH naglasio je i da je do sada postignut dobar napredak u provođenju stendbaj-aranžmana podsjećajući da je Izvršni odbor te finansijske organizacije nedavno odobrio četvrti pregled aranžmana.

On je rekao da je tokom današnjeg susreta sa poslanicima i delegatima Parlamenta FBiH bilo riječi i o mogućnosti produženja stendbaj-aranžmana do sredine 2015. godine.

“Takvo produženje aranžmana bi, ne samo pružilo uporište ekonomskim politikama Vlade u toku izbornog perioda i perioda formiranja nove vlade, nego bi predstavljalo podršku finansiranju budžeta za 2014. godinu”, dodao je Van Roden.

On je izrazio očekivanje da će Parlament FBiH intenzivirati usvajanje brojnih zakona koji se odnose na poboljšanje poslovnog okruženja, kao i da će u naredenim sedmicama oba doma usvojiti budžet FBiH.

Zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma FBiH Tomo Vidović je nakon sastanka napomenuo da je Vlada FBiH već dostavila Parlamentu Nacrt budžeta radi razmatranja u redovnom postupku, te da su sjednice Predstavničkog doma zakazane za 21. novembar, a Doma naroda za 22. novembar.

“Minimalan rok za javnu raspravu o budžetu je 14 dana. Konačno, Vlada bi trebala oko 6. decembra dostaviti Parlamentu prijedlog budžeta”, pojasnio je Vidović.

On je napomenuo i da bi Misija MMF-a trebalo da dostavi izvještaj o petom pregledu Izvršnom odboru ove međunarodne finansijske institucije, koji zasjeda krajem godine, da bi na osnovu te pozitivne ocjene odobrio uplatu posljednje tranše za ovu godinu.

Vidović je ukazao na važnost održavanja likvidnosti budžeta i izvršavanje obaveze prema budžetskim korisnicima.

Poslanik Stranke za BiH u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH Omer Vatrić je rekao da je tema sastanka sa predstavnicima MMF-a zapravo bila “već ugovoreno zaduženje”.

“Da li je dobro da se zadužujemo za novih 350 miliona KM? Dakle, 300 kod MMF-a i 50 kod Svjetske banke. Naravno da nije. Već zaduženi budžet to svakako ne bi trebao tako na brzinu prelomiti, a da se ne odreknemo određenih troškova i trošenje iz budžeta”, rekao je Vatrić.

On je pojasnio da je ukupno zaduženje budžeta FBiH za 2014. godinu oko 800 miliona KM i da je u Nacrtu, predviđeni deficit blizu 650 miliona, odnosno, oko 200 miliona KM više nego prošle godine.

“Oko 143 miliona KM je budžet veći od budžeta prošle godine. Prihodi u ovoj godini pokazuju pad. MMF i Svjetska banka za iduću godinu finansiraju budžet sa 350 miliona KM, ako znate da su plate negdje oko 245 miliona onda vidite da nas  finansira MMF”, dodao je Vatrić.

Šef Kluba Bošnjaka u Domu naroda Parlamenta FBiH Amir Zukić /SDA/ smatra da je saradnja sa MMF-om bila neophodna, kao i disciplinovanje javne potrošnje FBiH. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!