Capital.ba

Novi izazovi pred guvernerom centralne banke Japana

21.03.2014. / 6:40

japanTOKIO, Guverner centralne banke Japana (BoJ), Haruhiko Kuroda, obilježio je juče svoju prvu godinu na toj funkciji.

Japanski premijer Šinzo Abe je prije godinu dana izabrao šefa Azijske razvojne banke da pomogne u pokretanju privrednog rasta Japana, kao i da preokrene višedecenijsku deflaciju koja ja gušila treću najveću svjetsku privredu, prenio je Frans pres.

Samo nekoliko nedjelja po preuzimanju funkcije guvernera, Kuroda je 20. marta prošle godine najavio obimnu šemu kupovine obveznica – slično programu kvantitativnog labavljenja američke centralne banke (Fed) – u okviru koje je planirano “upumpavanje” velike količine novca u finansijski sistem.

Cilj ovog poteza, koji je znatno oborio vrijednost jena, bio je da probudi uspavanu privredu i da stvori trajnu inflaciju u zemlji gdje je konstantan pad cijena postao uobičajena stvar.

Međutim, dok deflacija može zazvučati kao dobra vijest za kupce, ona istovremeno odgovara ljude od kupovine robe u nadi da će kasnije te iste proizvode kupiti po nižoj cijeni, što šteti proizvođačima.

“Deflatorna očekivanja, u smislu da cijene neće rasti, postala su uvriježena. Kako bismo izbjegli takvu situaciju, bilo je neophodno da sprovedemo mjere koje brzo i drastično mijenjaju mišljenje ljudi da cijene neće rasti”, izjavio je Kuroda u svom govoru.

Najnoviji podaci pokazali su da su potrošačke cijene u 2013. zabilježile prvi godišnji rast za posljednjih pet godina, dok su velike kompanije poslušale poziv premijera za podizanje plata zaposlenima.

“Generalno govoreći, tržište je dalo visoke ocjene guverneru BoJ-a”, izjavio je glavni ekonomista “Dai-iči lajf riserč instituta”, Jošiki Šinke. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!