Capital.ba

Nova pšenica još bez cijene

28.06.2014. / 10:43

psenicaNOVI SAD, U Srbiji je počela žetva pšenice, a u ovom trenutku nisu poznati ni kupci niti otkupna cijena ove žitarice. 

Iz Zadružnog saveza Vojvodine uputili su Vladi Srbije zahtjev da, uprkos teškoj situaciji, iznađe novac i od poljoprivrednika otkupi najmanje 200.000 tona hljebnog zrna.

Time bi, smatraju u Zadružnom savezu, država na svojstven način uspostavila tržište pšenice, ali i rasteretila mlinove.

Kada je riječ o otkupnoj cijeni nove pšenice, u Zadružnom savezu su izračunali da bi svaka cijena ispod 20,71, odnosno 22,78 dinara /oko 0,18 do nešto više od 0,19 evra/ za kilogram ugrozila rentabilnost uloženih proizvodnih troškova.

Do tih cijena došli su na osnovu vlastitih procjena da će ovogodišnji prinos pšenice biti oko 4,5 tone po hektaru.

Na novosadskoj Produktnoj berzi nova pšenica je startovala sa cijenom od 18,7 dinara ili oko 0,16 evra za kilogram.

Berzanski stručnjaci kažu da je ta cijena izazvala zatišje kada je riječ o potražnji hljebnog zrna.

To, prema procjenama stručnjaka, znači da bi cijena pšenice na Berzi narednih dana i sedmica mogla da bude i veća.

Iz Udruženja “Žita Srbije” skreću pažnju poljoprivrednicima da je realna cijena pšenice u ovom trenutku svega 16,5 dinara ili oko 0,14 evra za kilogram bez uračunatog poreza na dodatnu vrijednost.

Dobri poznavaoci srpskog agrara savjetuju ratarima da, ukoliko moraju, ipak prodaju svoju pšenicu u naredna dva-tri mjeseca bez obzira na nisku cijenu.

Za one koji ne moraju odmah prodati ovogodišnji rod, savjet je da pšenicu uskladište na najmanje četiri mjeseca, jer bi u tom periodu sadašnje “skromne cijene” trebalo da se oporave.

U Srbiji se pšenica prošlogodišnjeg roda do nedavno prodavala po cijeni od 24 dinara ili oko 0,21 evra za kilogram. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!