Capital.ba

Nova Banjalučka Banka nije uspjela preuzeti Svilu Čelinac

10.09.2007. / 15:01

ČELINAC, Najavljena predaja nekretnina Industrije tkanina i konfekcije “Svila” iz Čelinca, koja se nalazi u stečaju, novom vlasniku “Novoj banjalučkoj banci” danas je odgođena za mjesec dana.

Aleksandar Đerman, ovlašteni zastupnik “Nove banjalučke banke”, rekao je da je dozvoljena mogućnost radnicima “Svile” da u roku od mjesec dana isprazne nekadašnji najznačajniji proizvodni pogon ili će u protivnom novi vlasnik to uraditi.

Đerman je odbio da otkrije kome je Banka prodala objekat, tvrdeći da su mašine “bezvrijedne” i da ne postoje obaveze prema radnicima “Svile”, jer su oni po otvaranju stečajnog postupka postali briga države.

U proizvodnom objektu površine oko 10 hiljada kvadratnih metara uz koji se nalazi oko 15 dunuma zemljišta, što je nakon realizacije hipoteke postalo vlasništvo Banke, nalaze se mašine za proizvodnju tkanina čija je vrijednost procijenjena na 445.000 KM.

Oko 500 nekadašnjih radnika “Svile”, kojima preduzeće duguje više od 2,5 miliona KM, očekivali su da će od prodaje ovih mašina bar djelimično naplatiti svoja potraživanja.

Sada se plaše da će se oprema biti prodata po principu “starog gvožđa” i da će na taj način ostati i bez simbolične nadoknade.

Draginja Aničić, ovlašteni zastupnik stečajnog upravnika Petra Dragojevića, i Slobodanka Gaćanović, nekadašnji direktor preduzeća, kažu da Nova banjalučka banka nije imala razumijevanja prema interesima radnika niti prema interesima Republike Srpske.

Prema njihovim tvrdnjama, mašine ni u kom slučaju nisu za staro gvožđe, a Banka je odustala od prodaje objekta u paketu sa mašinama strateškom partneru, preduzeću “Suman” iz Gračanice, koje je bilo spremno da nastavi proizvodnju tkanina i zaposli 200 radnika.

“Čak je i Vlada RS, koja je bila većinski vlasnik ovog strateškog preduzeća, donijela zaključak da se stečaj završi na taj način da se pronađe strateški kupac. Ne znamo zašto se od tog zaključka odustalo, iako su bili obavljeni ohrabrujući dogovori. Pozivam nadležne organe da utvrde zakonitost ovog procesa” – rekla je Slobodanka Gaćanović.

Ovaj događaj danas je pratilo tridesetak nekadašnjih radnika “Svile”, uz jako policijsko obezbjeđenje, a incidenata nije bilo.

Vrijednost “Svile” uoči otvaranja procesa privatizacije bila je procijenjena na gotovo 15 miliona KM.

U međuvremenu, svi objekti i zemljište bili su pod hipotekom, pa su rasprodati, a dugovi “Svile” prema povjeriocima iznose više od deset miliona KM.

Ostalo je još samo da se riješi situacija sa opremom u ovom nekada najznačajnijem tekstilnom kombinatu u BiH.

Jedan dio radnika, mahom mlađih, već je našao novo zaposlenje, ali većina ih je za sada nezbrinuto.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Nova Banjalučka Banka nije uspjela preuzeti Svilu Čelinac

    1. srka

      no koment