Capital.ba

Njemačka se brani od useljenika

11.03.2012. / 13:00

BERLIN, Njemačka planira ograničenja za useljenike iz Grčke, Portugala i Španije, kako oni ubuduće ne bi imali pravo na podrškuu za nezaposlene odmah nakon useljenja.

Njemačka trenutno pati od manjka stručnjaka. Strani radnici su navodno dobrodošli, na kraju krajeva neko mora i da se brine za rastuće njemačko ekonomsko čudo.
U isto vrijeme nezaposlenost, pogotovo među mladima na jugu Evrope, u vrtoglavnom je porastu. I dok Njemačka s jedne strane vrbuje mlade stručnjake, ona zatvara svoj socijalni sistem za potencijalne useljenike

 

Naime, Vlada Angele Merkel namjerava da ukine mogućnost dodjele pomoći za nezaposlene (popularno nazvane Hartz IV) useljenicima iz članica Evropske unije. To znači da građanin neke od zemalja EU-a koji tražeći posao, što je trenutno slučaj s mnogim Grcima i Špancima, dolazi u Njemačku neće odmah nakon dolaska imati pravo za tu pomoć.

Vlada pritom, kako proizlazi iz internog dokumenta, zapravo ne želi ukidanje povlastica nego stvaranje istih (dakle lošijih) uslova za sve.

Njemačke političare, kažu, uhvatila je panika pri pomisli na desetine hiljada nezaposlenih Grka i Španaca koji hrle u Njemačku da bi mjesečno primali 374 evra, koliko trenutno iznosi ova vrsta pomoći. Ipak, panika političara nije utemeljena stvarnim stanjem na tržištu rada.

“Broj stranaca iz ovih zemalja koji dolaze u Njemačku i direktno traže socijalnu pomoć je gotovo ravan nuli. Radi se o promilima i mislimo da nije potrebno na tom planu bilo šta činiti”, kažu u Saveznoj agenciji za zapošljavanje.

Ferdinand Folenšlager, stručnjak za evropsko pravo, smatra da je malo vjerovatno da će se mladi španski akademac uputiti u Njemačku s jedinim ciljem – da prima socijalnu pomoć.

Mediji smatraju skandalom to što, kako pišu, njemačka politika u trenutku kada zemlji nedostaje hiljade kvalifikovanih radnika unosi dodatnu nesigurnost za sve potencijalne useljenike. I do sada je Njemačka imala problema s privlačenjem mladih stručnjaka koji su radije odlazili u zemlje s bogatijom useljeničkom tradicijom i boljim uslovima.

Njemačka ministarka rada Ursula fon der Lejen čak skroman odaziv useljenika objašnjava činjenicom da u Njemačkoj “ne postoji kultura dobrodošlice” u čemu i mnogi drugi stručnjaci vide temeljni problem nezainteresovanosti mnogih stručnjaka za odlazak na rad u Njemačku. DW

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!