Capital.ba

Njemačka postala lider u trgovinskoj razmjeni sa BiH

25.04.2014. / 10:42

1BANJALUKA, Njemačka se sve više učvršćuje kao najvažniji trgovinski partner BiH, što pokazuju i zvanični statistički podaci, prema kojima je u prvom kvartalu ove godine BiH s Njemačkom imala najveću ukupnu trgovinsku razmjenu, koja je iznosila oko 345 miliona maraka.

Naime, taj podatak govori i da Hrvatska, kao jedan od najvažnijih spoljnotrgovinskih partnera BiH posljednjih godina, polako posustaje, prepuštajući to liderstvo Njemačkoj, ali i Italiji, s kojom se takođe povećava spoljnotrgovinska razmjena.

Prema podacima Agencije za statistiku BiH, izvoz u Njemačku je u prva tri mjeseca ove godine iznosio 344.966.000 KM, dok je na drugom mjestu Italija u koju je izvezeno robe u vrijednosti od 277.483.000 KM, dok je Hrvatska tek na trećem mjestu sa 228.635.000 KM vrijednim izvozom, što je za oko 20 odsto manje nego u istom periodu prošle godine. Iza njih slijede Srbija, Austrija i Slovenija. Posmatrano po strukturi izvoza, u Njemačku, kao lidera u prvom kvartalu ove godine, najviše je izvezeno “raznih gotovih proizvoda”, kao i u Italiju, dok smo u Hrvatsku najviše izvozili “proizvode razvrstane prema materijalu”.

Kada je u pitanju uvoz, Njemačka je takođe lider u prva tri mjeseca ove godine, s uvozom robe u vrijednosti od 434.403.000 KM, dok je Hrvatska na drugom mjestu, a Italija na trećem. Po strukturi uvoza, iz Njemačke smo najviše uvozili proizvode iz kategorije “mašine i transportna sredstva”.

Statistički podaci pokazuju i da je za prva tri mjeseca ove godine izvoz iznosio 2,56 milijardi KM, što je za šest odsto više nego u istom razdoblju 2013. godine, dok je uvoz iznosio 3,62 milijarde KM, što je za pet odsto više nego u istom razdoblju prethodne godine.

Pokrivenost uvoza izvozom iznosila je 56 odsto, dok je spoljnotrgovinski robni deficit iznosio 1,57 milijardi KM.
Igor Gavran, ekspert Spoljnotrgovinske komore BiH, rekao je da je Njemačka vodeće tržište za izvoz iz BiH, a da je to još više došlo do izražaja kako izvoz određenih proizvoda u Hrvatsku nije moguć, na primjer mlijeka i proizvoda animalnog porijekla.

“A kada je riječ o uvozu, ulaskom Hrvatske u EU izgubila se potreba da se neki proizvodi uvoze preko Hrvatske. U vrijeme dok su bili u CEFTA, postojao je ekonomski interes da se proizvodi iz EU uvoze preko Hrvatske, a sada se oni uvoze direktno iz Njemačke”, rekao je Gavran i dodao da sada jačaju direktne trgovinske veze BiH s EU, takoreći starom EU.

On je ocijenio da definitivo i u daljem periodu možemo očekivati još veću dominaciju učešća tržišta EU u trgovini sa BiH.

“Jedina promjena u smislu ponovnog približavanja Hrvatske kao vodećeg spoljnotrgovinskog partnera bi mogla biti ako mi konačno ispunimo uslove za izvoz proizvoda koje smo ranije izvozili u Hrvatsku, pa bi to u izvoznom smislu dalo pomak naprijed”, ocijenio je Gavran, navodeći da ćemo, kada je riječ o uvozu, sigurno sve više uvoziti direktno iz drugih zemalja EU, a ne toliko iz Hrvatske.

Tabela
Podaci za prvi kvartal ove godine

Izvoz
1. Njemačka 344.966.000
2. Italija 277.483.000
3. Hrvatska 228.635.000
4. Srbija 185.346.000

Uvoz
1. Njemačka 434.403.000
2. Hrvatska 404.037.000
3. Italija 367.720.000
4. Rusija 335.425.000
Naezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!