Capital.ba

Njemačka i Francuska snizile prognoze BDP-a

03.06.2016. / 11:29

bundesbankBERLIN/PARIZ, Njemačka privreda će ove i naredne godine evidentirati manji rast od prvobitno očekivanog, prema predviđanjima njemačke centralne banke (Bundesbanka).

Centralna banka susjedne Francuske je, takođe, pesimističnija u pogledu perspektiva rasta francuske privrede, prenosi agencija Frans pres.

Prema podacima Bundesbanke, njemačka ekonomija će ove godine porasti za 1,7 odsto umjesto prethodno projektovanih 1,8 odsto, dok će u narednoj godini njen rast usporiti na 1,4 odsto umjesto prvobitno prognoziranih 1,7 odsto.

Ipak, guverner Bundesbanke Jens Vajdman poručuje da je njemačka ekonomija “na relativno čvrstim temeljima”, kao i da se u 2018. godini očekuje rast BDP-a od 1,8 odsto.

Najnovije prognoze Bundesbanke su u skladu sa prognozama njemačke vlade za 2016. godinu, koje su, kako navodi AFP, blago optimističnije od projekcija Međunarodnog monetarnog fonda od 1,5 odsto.

Inflacija bi, kako predviđaju iz Bundesbanke, trebalo da u ovoj godini ostane prigušena, uz rast potrošačkih cijena od 0,2 odsto, da bi tek u 2017. godini ubrzale na 1,5 odsto, a u 2018. godini na 1,7 odsto.

Istovremeno, centralna banka Francuske je zadržala projekciju rasta francuske privrede od 1,4 odsto za ovu godinu, ali je snizila prognoze za 2017. godinu na 1,5 sa ranijih 1,6 odsto, dok će rast od 1,6 odsto biti dostignut u 2018. godini.

Međunarodno okruženje je, kako se dodaje u saopštenju banke, postalo “manje povoljno” za rast privrede, dok su izgledi viših cijena nafte okarakterisani kao negativni efekti po jačanje privrede.

Ograničen privredni rast bi, kako se očekuje, trebalo da dovede do jednako ograničenog rasta zapošljavanja, pri čemu će stopa zapošljavanja vjerovatno porasti za 0,7 odsto u ovoj i za 0,6 odsto u narednoj godini.

Stopa nezaposlenosti u zemlji, koja je u fokusu vlade predsjednika Fransoa Olanda, usporiće na 10,1 odsto u ovoj godini sa 10,3 odsto iz 2015. godine, i pašće ispod 10,0 odsto tek u 2018. godini, predviđa centralna banka Francuske. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!