Capital.ba

Niži privredni rast u SAD od očekivanog

28.04.2013. / 7:40

ekonomski rastVAŠINGTON, Privredna aktivnost u SAD je tokom prvog kvartala uvećana 2,5 odsto, što je slabije od tržišnih očekivanja, ali analitičari u Vašingtonu navode da je to osjetno bolje u odnosu na mnoge druge razvijene ekonomije koje se još bore sa recesijom.

Podaci američkog ministarstva trgovine pokazuju da je ekspanzija u najvećoj svjetskoj ekonomiji tokom prva tri ovogodišnja mjeseca ostvarena prije svega zbog najvećeg kvartalnog skoka potrošačke tražnje u protekle dvije godine.

Tržišni eksperti u SAD su očekivali da privredni rast u prvom tromjesečju neće biti niži od tri odsto, ali napominju da ni ostvarena ekspanzija nije loš rezultat, nakon što je lani američki bruto društveni proizvod (BDP) uvećan za 2,2 procenta u odnosu na nivo postignut u 2011.

Podaci MMF i OECD pokazuju da je lani, u grupi deset najmoćnijih planetarnih ekonomija, Japan, čija je privreda treća po snazi u svijetu iza američke i kineske, imao dvoprocentni rast, zahvaljujući velikim državnim podsticajima domaćoj privredi i osjetnoj devalvaciji jena, što je povoljno uticalo na izvozni bilans te zemlje.

Kina je minule godine, uprkos hlađenju konjukture ostala šampion privrednog rasta, jer je zabilježila ekonomsku ekspanziju od 7,8 odsto, prema 9,3 procenta u 2011, dok je indijski BDP napredovao tokom 2012. po skromnijoj stopi od 4,1 odsto, što je duplo niže nego prethodne godine.

Za razliku od većine evropskih zemlja koje su prošle godine bukvalno grcale zbog recesije, pri čemu je u toj grupi najgore prošla Italija sa padom privredne aktivnosti od 2,4 odsto u odnosu na prethodnu godinu, Rusija je imala u 2012. relativno solidan rast od 3,4 procenta.

Privreda Rusije je, međutim, u prvim mjesecima ove godine rasla po znatno skromnijoj stopi, a neki vladini zvaničnici strahuju da će se i ta niska ekonomska ekspanzija do jeseni sasvim istopiti i predlažu značajne stimulativne mjere za podsticanje privrednog rasta.

Eksperti MMF su, inače, sredinom ovog mjeseca snizili globalnu stopu privrednog rasta na 3,3 sa prethodnih 3,5 odsto, a neki međunarodni ekonomisti, uključujući i poznatog američkog “katastrofičara” Nurijela Rubinija, tvrde da se Evropa pod hitno mora odreći ranije proklamovanih mjera štednje, ukoliko želi da izbjegne još jednu recesiju. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!