Capital.ba

Nijemci kritikuju mjere EU

05.07.2012. / 18:12

BERLIN, Njemački ekonomisti osudili su odluke samita Evropske unije, tvrdeći da se time teret dugova banaka u krizi prenosi na poreske obveznike, penzionere i štediše.

Lideri EU su se u Briselu prošle nedjelje saglasili da Evropski fond za pomoć ubuduće novac ubacuje direktno u banke, bez posredovanja vlada, i da se, kada se taj mehanizam uspostavi, uvede nezavisni evropski nadzornik za banke. To zajedno znači da dužnički teret banaka ne bi više opterećivao ionako prezadužene vlade.
Lideri su se u principu složili i o tome da dopuste da Evropski fond za pomoć kupuje državne obveznice da bi se time snizili troškovi pozajmljivanja onih zemalja koje rade u skladu sa ekonomskim preporukama EU. To znači da zemlje koje, poput Italije, spovode privredne reforme, ali je kamata na njihove dugove i dalje visoka, ne bi više morale da uvode radikalne mjere štednje kakve su u Grčkoj.

U otvorenom pismu objavljenom u listu “Frankfurter algemajne cajtung” grupa od 160 ekonomista je napisala da je kancelarka Angela Merkel bila primorana da donese “pogrešne” odluke tokom skupa. Ekonomisti kažu da “sa velikom zabrinutošću vide korak ka bankarskoj zajednici koji znači kolektivnu odgovornost za dugove banaka u evrosistemu”.

“Dugovi banaka su skoro tri puta veći od državnih dugova, poreski obveznici, penzioneri i štediše za sada solidnim zemljama Evrope ne smiju postati odgovorni za podržavanje tih dugova, posebno jer su u finansiranju inflatorno naduvanih privreda južnih zemalja predvidivi gigantski gubici”, pišu oni.

Ekonomisti tvrde da se “bankama mora dozvoliti da propadnu”, a da to plate povjerioci koji su svjesno rizikovali.

Merkel je odbacila kritiku. “Prije svega, radi se o boljem nadzoru banaka, a može se reći samo da je to hitno potrebno”, rekla je Merkel.

Ona je pomenula španske banke – za koje vlada te zemlje traži kreditnu pomoć do 100 milijardi evra pošto su teško pogođene raspadom naduvanog tržišta nekretnina, kao primjer šta znači nepostojanje nadzora. Postoji nada da međunarodni, nezavisan nazdor ne bi bio sklon da podlegne interesima neke zemlje ili vlade. Beta

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!