Capital.ba

Niče stambeni kompleks na zgarištu banjalučke „Mljekare“

27.08.2019. / 15:24

BANJALUKA, Na prostoru banjalučke „Mljekare“ umjesto najavljenog hotela biće izgrađen stambeno-poslovni objekat ukupne površine 40.000 kvadrata. Ovaj kompleks gradiće beogradska kompanija „Deka inženjering“.

– Regulacioni plan za taj prostor je usvojen, ali gradnja neće uskoro početi. Tu treba da se grade stambeno-poslovni objekti ukupne površine 40.000 kvadrata – rekao je za mojabanjaluka.info načelnik Odjeljenja za prostorno uređenje Grada Banja Luka Slobodan Stanarević.

Kako nezvanično saznajemo, zemljište banjalučke „Mljekare“ kupila je upravo beogradska kompanija „Deka inženjering“ koja se bavi izgradnjom stambeno-poslovnih objekata. U ovoj kompaniji ističu da još rade na razvoju projekta.

– Kompleks će svakako da se gradi, ali trenutno ne znamo kada. Razrađujemo taj projekat. Svakako ćemo vas obavijestiti kada budemo znali nešto više o tome – istakli su za naš portal u „Deka inženjeringu“ i dodali da „ne znaju da li su istovremno i vlasnici zemljišta na prostoru Mljekare“.

Vlasnici „Deka inženjeringa su Andrej Jovanović (36,92 odsto), Bojan Milovanović (36,92 odsto) i offshore kompanija „Benlee International“ koja je registrovana na Djevičanskim ostrvima (26,16 odsto).

Za Andreja Jovanovića i Bojana Milovanovića javnost je čula kada su u avgustu 2008. godine firmu „Marbo produkt” prodali „Pepsiju” za 210 miliona evra. Prije devet godine mediji su ih pominjali kao kandidate za strateške partnere „Jat ervejza”, a iste godine bili su u žiži interesovanja kao potencijalne nove gazde „Magnohroma”, kraljevačke industrije vatrostalnih materijala.

Ova kompanija se pominje i u aferi koja je pratila brakorazvodnu parnicu bivšeg gradonačelnika Beograda Siniše Malog i njegove bivše rupruge Marije Mali. Ona je dobila posao u firmi „Bambi” Andreja Jovanovića koji je, sedam mjeseci prije nego što je zaposlio Mariju Mali, dobio građevinsku dozvole za drugu fazu izgradnje kompleksa „A blok” na Novom Beogradu.

„Mljekara“ je privatizovana krajem 2004. godine, a državni kapital od 66 odsto prodan je subotičkoj „Mlekari“ za 500.000 KM, uz obavezu ulaganja od 13 miliona KM, povećavanje proizvodnje, zadržavanje radnika i pretežne djelatnosti.

Obaveza Vlade RS je bila da konvertuje dug „Mljekare“ u akcije, što je tokom 2007. godine i učinjeno. Većinski vlasnik je nakon privatizacije značajno smanjio otkup mlijeka od domaćih kooperanata, ali je počeo s uvozom mlijeka od beogradskog „Imleka“.

Vlasnik „Imleka“ je isti kao i vlasnik subotičke „Mlekare“ – „Danube Foods Group“. Ovakva poslovna politika banjalučke „Mljekare“ izazvala je velike gubitke kod kooperanata koji su do tada snabdijevali „Mljekaru“ sirovim mlijekom. Umjesto obaveze investiranja većinski vlasnik je krajem 2006. godine kupio „Mlijekoprodukt“ iz Kozarske Dubice, mljekaru s najvećim tržišnim udjelom u BiH.

Nakon toga je većinski vlasnik zahtijevao od Vlade RS, odnosno od Savjeta za privatizaciju, da mu se prizna akvizicija dubičkog „Mlijekoprodukta“ i da se banjalučka „Mljekara“ izmjesti u Lijevče polje. Vlada RS prvi zahtjev nije prihvatila, ali drugi jeste. Rezultati poslovanja banjalučke „Mljekare“ u postprivatizacionom periodu bili su katastrofalni.

Od 2004. godine do 2010. godine akumulirano je 12 miliona KM gubitaka, što zajedno s ranijih osam miliona KM na kraju 2010. godine iznosi 20 miliona KM ukupnog gubitka. Akumulirani gubitak na kraju 2014. godine iznosio je 24.112.831 KM. Prihod „Mljekare“ je u 2004. godini bio 5,5 miliona KM, a u 2010. godini tek 500.000 maraka.

„Mljekara“ je u septembru 2010. godine otvorila novi pogon i distributivni centar u Aleksandrovcu. Najavljena je proizvodnja od 50 tona mlijeka dnevno i zapošljavanje 40 radnika. Pola godine kasnije svi radnici su otpušteni, a proizvodnja je ugašena.

Regulacionim planom za dio naselja Rosulje, tačnije Maltu, na lokaciji gdje je bila banjalučka „Mljekara“, predviđena je izgradnja modernog hotelsko-kongresnog centra sa svim savremenim sadržajima i kompatibilnim funkcijama.

Prijedlogom revizije regulacionog plana za ovaj lokalitet planirane su veće izmjene i transformacije prostora. Revizija regulacionog plana donesena je iste godine kada je „Mljekara“ u Banjoj Luci zatvorila vrata za svoje radnike. mojabanjaluka.info

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!