Capital.ba

Nestašica šećera u Zaječaru

07.09.2012. / 7:40

BEOGRAD, Stanovnici Zaječara uspaničili su se kada u prodavnicama nisu našli šećer. Za njih to znači samo jedno, a to je poskupljenje.

Održana je i sjednica Vlade Srbije na kojoj je donesena uredba o zabrani izvoza šećerne repe, soje i suncokreta, kako bi se obezbijedila snabdjevenost tržišta jestivim uljem i šećerom kao i pristupačnost cijena za sve potrošače.

Svakog septembra u Zaječaru ista priča. U prodavnicama nema šećera a to znači samo jedno – povećanje cijene. Vlasnici prodavnica nisu presrećni što će pred kupce sa novim cijenama.

Žaklina Minić, vlasnica prodavnice kaže da šećera nema cijele nedjelje.

“Dobavljači kažu da čekaju poskupljenje od 20 odsto. Nema ga ni u velikim marketima. Svake godine u septembru imamo nestašicu šećera, pred berbu grožđa i stavljanje zimnice”, kaže Žaklina Minić.

Bez glavnog sastojka džemova – šećera zimnica se ne može napraviti, ma kolika da je cijena. Iz Ministarstva poljoprivrede Srbije stigle su najave da građane Srbije očekuje neminovno povećavanje cijena hrane, ali da će država Srbija učiniti sve da bi ublaži eksploziju cijena, između ostalog i intervencijom robe iz Tobnih rezervi.

Goran Tasić iz Direkcije za robne rezerve Srbije kaže da nema realnih osnova da dođe do nestašica ulja ili šećera u nekim gradovima.

“Direkcija za robne rezerve i danas tim robama može da interveniše, ono što ne treba očekivati je da Direkcija zamjeni realan život i realno tržište, i konkurenciju na tom tržištu. Sigurno odlukama Vlade da se spriječe manipulaciju na tom tržištu i nerelana ili nepotrebna poskupljenja, tu Direkcija može da interveniše”, kaže Tasić.

Cijena mora da se bazira na nekim realnim parametrima, dodaje Tasić kako bi kasnije ponovo mogli da kupe tu robu. Do sada su kako kaže išli sa nižom cijenom da bi zaštitili standard građana.

Jedna od mjera kako ne bi došlo do skoka cijena je i zabrana izvoza suncokreta, soje i šećerne repe. Međutim ne smatraju svi da je ta odluka dobra.

Goran Ješić, pokrajinski sekretar za poljopirivredu kaže da je svaka zabrana izvoza kršenje propisa CEFTA-e.

“I to je nešto što u liberalnoj ekonomiji ne postoji i ja očekujem da zbog toga dođe do pada cijene prije svega tih poljoprivrednih proizvoda, tu mislim na soju, suncokret, šećernu repu, ali tu sigurno neće doći do smanjenja cijene finalnog proizvoda”, kaže Ješić.

Problema ima i u regionu. Tako je u Hrvatskoj uvedena mjera zaštite potrošača time što će se primjeniti velika carina na izvoz šećerne repa. B92

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!