Capital.ba

Nepal procvjetao zbog malih hidroelektrana

23.07.2012. / 8:35

KATMANDU, U Rangkhaniju, dalekom planinskom selu na zapadu Nepala, u kući su se sve do prije desetak godina nakon što padne mrak koristile petrolejske lampe, a komunikacijski sistem i zdravstvo bili su u bijednom stanju, dok poslova gotovo da i nije bilo.

 

Ali od 2001. godine projektom mini-hidroelektrana vode obližnje rijeke Kalung Khola koriste se za proizvodnju električne energije za Rangkhani i susjedna sela.

“Priroda nam je podarila težak teren koji nije pogodan za infrastrukturu”, kaže Bhupendra Shakya, stručnjak za obnovljive izvore energije iz glavnog grada Katmandua.

“Ali pogodan je za hidroelektrane”, dodaje Shakya, koji radi na projektu pod nazivom “Obnovljiva energija za život na selu”, a koji vode nepalska vlada, Razvojni program Ujedinjenih naroda te Svjetska banka.

Khagaeaj Sharma (48), učitelj po zanimanju, sjeća se kako se nedavno na ceremoniji otvaranja male elektrane okupilo oko 150 ljudi. Sve oči bile su uprte u svjetlo ispred pogona s generatorom na vodu. Kad je sijalica zasvijetlila, mještani su uskliknuli od radosti i zaplesali.

“Mnogi od njih uopšte nisu vjerovali da će se to dogoditi”, kaže Sharma, danas sekretar zadruge koja upravlja snabdjevanjem električnom energijom u Rangkhaniju i ostalim selima.

Prema procjenama Svjetske banke, putem takvih i sličnih projekata iz nepalskih rijeka moglo bi se dobiti čak 83.000 megavata električne energije, što znači da su one jedan od najvećih neiskorištenih izvora na svijetu.

Od sedamdesetih godina prošlog vijeka u Nepalu je izgrađeno oko 2.200 mini-hidroelektrana koje ukupno proizvode 18.000 kilovata električne energije, tvrde u nepalskom Udruženju za razvoj mini-hidroelektrana. Sredstva dobijaju od nepalske vlade i međunarodnih agencija poput Razvojnog programa Ujedinjenih naroda, Svjetske banke te Norada i Danide, međunarodnih humanitarnih agencija iz Norveške i Danske.

Planiranje i izgradnja malih hidroelektrane u Rangkhaniju bili su oko 2,6 miliona nepalskih rupija, odnosno 29.000 dolara. Ta elektrana danas proizvodi 26 kilovata električne energije i snabdjevaju strujom više od hiljadu ljudi.

Izgradnja mini-hidroelektrane u Nepalu traje 21 mjesec, od studije isplativosti do samog postavljanja na lokaciji. Vlada učestvuje u troškovima sa oko 60 odsto, a 20 odsto se otpiše zahvaljujući lokalnim dobrovoljcima koji učestvuju u izgradnji. Preostalih 20 odsto obično se pokriva zajmovima.

S obzirom da nepalske vlade oklijevaju s finansiranjem ovakvih projekata, njemačka humanitarna agencija GIZ i druge svjetske organizacije pripomažu u tom pogledu. U selu Dagatundada koje se nalazi 63 kilometra od Baglunga prije pet godina s radom je počela mikro hidroelektrana kapaciteta 75 kilowata. Električno energijom snabdjeva 4000 ljudi. Zahvaljujući tome, proširen je lokalni dom zdravlja. Radio stanica prenosi vijesti i muziku do najmanje 100.000 osoba. Srednja škola Tribhuvan ima 15 novih računara koje joj je doniralo američko neprofitno udruženje Winrock International.

Učitelji u toj školi kažu nam kako je prije električne energije samo polovina učenika završavala srednju školu, a danas 80 odsto učenika prolazi na maturi, prenose agencije.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!