Capital.ba

Neophodno uvođenje izvozne dažbine za pšenicu

03.01.2011. / 12:48

BEOGRAD, Uvođenje izvozne dažbine za pšenicu u ovom trenutku je neophodno radi stabilizacije domaćeg tržišta i zadržavanja neophodnih količina hljebnog žita u zemlji, ali ta mjera, sama po sebi, nije dovoljna da spriječi dalji rast domaće cijene pšenice, rečeno je u Ministarstvu poljoprivrede i udruženju “Žita Srbije”.

Ministarstvo trgovine i usluga najavilo je da će početkom januara uputiti prijedlog Vladi Srbije za uvođenje izvozne dažbine za pšenicu u iznosu od pet dinara po kilogramu, kako bi se obezbijedila stabilnost u snabdijevanju domaćeg tržišta hljebnim žitom i brašnom i amortizovao pritisak na rast cijena.

“Predloženom taksom bi se neophodne količine pšenice zadržale u zemlji, što bi imalo pozitivan uticaj na cijene proizvoda od pšenice, odnosno snabdjevenost potrošača po prihvatljivim cijenama proizvoda od strateškog značaja za zemlju”, ističu u Ministarstvu poljoprivrede.

Direktor udruženja “Žita Srbije” Vukosav Saković ocijenio je da je takva tržišna mjera u ovom trenutku nužna, jer su iz zemlje već praktično izvezeni raspoloživi viškovi pšenice, pa bi veći izvoz mogao narušiti domaće bilanse. On je, međutim, istakao da ona, sama po sebi, “ne može biti kompletno rješenje”.

“Da bi rast cijene hljebnog žita bio zaustavljen, tu izvoznu dažbinu mora pratiti i ukidanje carine na uvoz pšenice i samim tim stavljanje naše pšenice u konkurentski odnos prema pšenici iz okruženja”, ocijenio je Saković. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!