Capital.ba

Neophodno krenuti ka tržišnoj ekonomiji

27.02.2012. / 9:43

PEKING, Kina mora da ublaži kontrolu nad svojom industrijom i krene ka ekonomiji slobodnog tržišta, saopštila je danas Svjetska banka u izvještaju u kojem se navodi da bi kineska privreda mogla da postane najveća na svijetu do 2030. godine.

Svjetska banka pozvala je vlasti u Pekingu da restrukturišu trenutno drugu svjetsku ekonomiju kako bi zadržale tempo rasta prihoda i produktivnosti u narednim godinama.

“Kao što kineski lideri znaju, sadašnji model ekonomskog rasta ove zemlje nije održiv”, rekao je u Pekingu predsjednik Svjetske banke Robert Zelik na predstavljanju izvještaja “Kina 2030”.

U izvještaju na 400 stranica Kini je upućeno šest preporuka: jačanje tržišno orijentisane ekonomije, podsticanje inovacija, razvoj “zelene” tehnologije, unapređenje sistema socijalne zaštite za sve građane, poboljšanje fiskalnog sistema i razvoj uzajamno korisnih odnosa sa svijetom.

Na Peking je takođe apelovano da komercijalizuje banke i dozvoli da visinu kamatnih stopa odredi tržište. Kineske vlasti pozvane su da omoguće razvoj privatnog sektora i zaštite prava poljoprivrednika.

Ove izmjene donijeće socijalnu stabilnost Kini i jednakost u raspodjeli bogatstva, dok će se zemlja manje oslanjati na izvoz i investicije da bi ostvarila ekonomski rast, a više na domaću potrošnju koja može postati održiva, navodi Svjetska banka.

“Reforme koje je Kina pokrenula u vezi sa sadašnjom putanjom rasta inspirisao je Deng Sjaoping, koji je imao važnu ulogu u izgradnji konsenzusa o fundamentalnoj promjeni strategije ove zemlje. Kina je stigla do druge prekratnice u svom razvoju, kada je neophodan novi i ništa manje fundamentalan zaokret”, piše u izvještaju.

Zelik je rekao da izvještaj nije suviše nametljiv, jer su to tražile kineske vlasti, i da se u dokumentu navodi da su potrebne dodatne rasprave sa Pekingom prije primjene predloženih mjera.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!