Capital.ba

Nema razloga za povlačenje izmjena Zakona o Elektroprenosu

25.10.2012. / 17:09

SARAJEVO, Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović rekao je da nema razloga da, nakon pisma generalnog direktora Generalne direkcije za proširenje Evropske komisije Stefana Sanina, iz procedure bude povučen Nacrt izmjena i dopuna Zakona o Elektroprenosu BiH, koje je sačinilo ovo ministarstvo.

Sanino u pismu, pojasnio je Šarović, izražava zabrinutost u vezi sa predloženim izmjenama zakona i razočaranost jer većina zaključaka sa sastanka entitetskih premijera iz februara nije ispoštovana, posebno kada je riječ o operativnosti upravljačke strukture u Elektroprenosu i investiranju u nezavisni operator prenosnog sistema koji je nadležan za stabilnost tog sistema.

Šarović je rekao novinarima da je Sanino, prvenstveno, tražio da mu se o pitanju izmjena i dopuna zakona daju određenja objašnjenja, što će biti učinjeno narednih dana.

“Prije nastavka procedure usvajanja zakona, Sanino je zatražio da u okviru Ministarstva bude održan ekspertski sastanak, koji će uključiti i akcionare, stručnjake iz Evropske komisije i energetske zajednice. On će biti održan naredne sedmice, da bi bila razjašnjena određena pitanja i obezbijeđeno ono što prvenstveno interesuje Sanina, a to je primjena zaključaka premijera i sigurnost ulaganja u prenosni sistem BiH”, pojasnio je Šarović.

Prema njegovim riječima, Sanino je u pismu upozorio na to da predložene izmjene zakona ukazuju na rizik da bi zbog prenosnog sistema moglo da bude prekida napajanja električnom energijom u BiH i regionu.

“Upravo zato on traži održavanje sastanka na kojem bi bila obezbijeđena sredstva za investicije. Ne – podjelu svih sredstava akcionarima u druge svrhe, nego da većina sredstava bude uložena u dalje investicije u prenosni sistem. To je suština njegovog zahtjeva”, napomenuo je Šarović.

Šarović je izrazio zabrinutost u vezi sa stanjem prenosnog sistema, navodeći da je on u lošem stanju, ali ne u potpuno kritičnom, te da su u što skorije vrijeme neophodne značajne investicije.

Prema njegovim riječima, Sanino u pismu nije insistirao da rok za raspodjelu akumulirane dobiti Elektroprenosa BiH ne treba skraćivati sa roka od 10 godina od početka primjene zakona, kako je sada predviđeno, na novi rok od pet godina – kako su to prenijeli neki mediji.

“U izmjenama zakona ne navodi se rok od pet godina, već se samo briše sadašnja odrednica od 10 godina. Ministarstvo nije kreator ovog člana zakona, to je stav Skupštine akcionara Elektroprenosa BiH iz februara 2012. godine”, rekao je Šarović.

Prema informacijama Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, na posebnom računu akumuliranih sredstava Elektroprenosa nalazi se oko 255 miliona KM, od čega bi akcionari /Republika Srpska i Federacija BiH/ u skladu sa svojim udjelom trebali da dobiju – 85 miliona KM, a za investicije u prenosni sistem bilo bi izdvojeno oko 170 miliona KM.

“Na eksperstkom sastanku naredne sedmice, treba razjasniti da li je to dovoljno, ili za investicije u prenosni sistem treba više sredstava”, pojasnio je Šarović.

Nacrt zakona izmjena i dopuna Zakona o Elektroprenosu BiH upućen je nedavno u proceduru prema Savjetu ministara BiH, a podjela sredstava iz akumulirane dobiti Elektroprenosa BiH moguća je tek nakon usvajanja zakona.

Podjela sredstava dogovorena je postojećim zakonom koji je na snazi, a prema kojem se akumulirana dobit dijeli prema akcionarskom učešću: Federaciji BiH – 59 odsto, a Republici Srpskoj – 41 odsto.

“U okviru te dobiti, jednu trećinu dobijaju akcionari, a dvije trećine ide u sistem za održavanje i planiranje insvesticija”, napomenuo je ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH.

Iz Kabineta predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH Vjekoslava Bevande su potvrdili da su, takođe, dobili pismo generalnog direktora Direktorata EU za proširenje, u vezi sa Elektroprenosom BiH, ali nisu željeli da daju komentar. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!