Capital.ba

Nema izvoza mlijeka bez ispunjenih standarda EU

04.12.2014. / 14:33

mlijekoSARAJEVO, BiH mora ispoštovati standarde EU kako bi mogla izvoziti mlijeko i mliječne proizvode u Uniju, poručio je danas otpravnik poslova Delegacije EU u BiH Renco Davidi.

Ocijenivši da bi bilo bolje da se BiH fokusira na rješavanje tih problema nego “što troši energiju na traženje popusta i prečica”, Davidi je ponovio da se o standardima EU ne pregovara i da su oni isti za sve.

“Ili će standardi biti ispoštovani i biti dobijen sertifikat ili nema izvoza iz BiH u EU”, rekao je Davidi na brifingu za medije održanom u sjedištu Delegacije EU u Sarajevu.

On je istakao da EU nije uzročnik ovih problema i treba da ih riješe domaće vlasti. “Riječ je o tome da li postoji politička volja da se ovo pitanje riješi ili ne”, rekao je Davidi, podsjećajući da su zahtjevi EU poznati od ranije.

Podsjećajući da je preostalo da BiH riješi šest mjera koje je pred nju postavila Kancelarija EU za hranu i veterinarstvo, otpravnik poslova Delegacije EU istakao je da nije riječ o velikim zahtjevima i da ih je moguće brzo riješiti ukoliko postoji politička volja.

“Tražimo da se zna ko je odgovoran kad se identifikuje neki problem ili bolest životinja”, istakao je Davidi i dodao da je riječ o pitanju funkcionalnosti.

Prema njegovim riječima, ima onih koji su odustali od zagovaranja formiranja ministarstva poljoprivrede na nivou BiH, jer je jasno da ne postoji volja da se to pitanje riješi, ali je potrebno vidjeti u kojoj je mjeri moguće raditi na pojedinim pitanjima bez ministarstva poljoprivrede kada BiH dođe do neke naprednije faze pregovora sa EU.

“Na primjer, strukturalni fondovi i fondovi za podršku poljoprivredi iziskuju postojanje jednog organa posredstvom kojeg će ići plaćanje. Kako će se uspostaviti taj organ, to je vaše pitanje, ali popuštanja nema”, naglasio je Davidi.

On je naveo da BiH u ovom trenutku ima tri različita režima kada je riječ o higijenskim propisima za proizvodnju mlijeka i mliječnih proizvoda.

Davidi je objasnio da je jedan režim zasnovan na standardima koje traži EU, drugi je set higijenskih propisa koji zadovoljava uslove za izvoz u zemlje CEFTA i koji je nešto blaži u odnosu na standarde za izvoz u EU, dok je treći skup higijenskih zahtjeva koji se primjenjuje na domaće tržište i koji je dosta niži u odnosu na druga dva.

On je dodao da će od 1. januara proizvođači mlijeka u BiH i za domaće tržište morati da poštuju više standarde nego do sada. “Ovo je pozitivna stvar sa stanovništa zaštite potrošača, ali poštovanje tih standarda sa sobom nosi i troškove”, konstatovao je Davidi.

Tvrdeći da EU ne vodi trgovinski rat i ne uvodi vještačke barijere u razmjeni sa BiH, Davidi je kao primjer za to naveo podatak da je EU za otprilike osam godina BiH dala 19 miliona evra za tehničku pomoć kada je riječ o proizvodnji i kontroli mlijeka i mliječnih proizvoda.

“Sve to su grantovi iz IPA sredstava, odnosno nepovratna sredstva”, istakao je otpravnik poslova Delegacije EU u BiH.

Davidi nije mogao reći kada bi mogla biti nova procjena ispunjenosti preporuka Kancelarije EU za hranu i veterinarstvo u BiH kada je riječ o mlijeku i mliječnim proizvodima, ali se nada da bi to moglo biti iduće godine.

BiH u EU izvozi ribu, med i šećer i na putu je da dobije dozvolu za izvoz krompira. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!