Capital.ba

Neizvjesnost slabi dinar

25.07.2012. / 14:02

BEOGRAD, Neizvjesnost u pogledu buduće ekonomske politike Vlade Srbije i dalje je glavni faktor koji utiče na slabljenje dinara prema evru.

Kako smatraju ekonomski analitičari potezi u smjeru konsolidovanja javnih finansija mogli bi uticati na stabilizaciju domaće valute.
Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Nikola Fabris istakao je da je ključni faktor koji utiče na kretanja na deviznom tržištu neizvjesnost u pogledu toga u kom će smjeru ići monetarna politika u narednom periodu, ko će biti na čelu Narodne banke Srbije i kakvi će biti osnovni makroekonomski pokazatelji.

To znači da li će previsok budžetski deficit dodatno uticati na stabilnost valute, da li će doći do prevelikog uvoza i po tom osnovu odliva strane valute, precizirao je Fabris.

“Tako da, jednostavno, još uvijek postoji velika neizvjesnost koja ukazuje na to da ne postoji jasan ili dovoljno jasan signal u kom će smjeru ići ekonomska politika u narednom periodu”, naglasio je on.

Prema riječima Fabrisa, finansijska tržišta i devizni kurs kao njihov sastavni element, reaguju na svaku glasinu, najave promjene politike i visok stepen neizvjesnosti. Kako je istakao, signal koji bi vlast trebalo da pošalje, a koji bi uticao na stabilizaciju tržišta, jeste vođenje kredibilne ekonomske politike.

“Signal bi trebalo da bude da će vlada u relativno kratkom roku posegnuti za ozbiljnim strukturnim reformama, koje bi trebalo da dovedu do zaustavljanja tendencije prebrzog rasta javnog duga i smanjenja nivoa budžetskog deficita. U tom pogledu, svakako važan element bi bio zaključenje aražmana sa MMF-om, kao garantom strukturnih reformi i, naravno, da postoji čvrsta garancija da neće biti ozbiljnih promjena u domenu momentarne politike – da neće biti dodatne emisije novca u narednom periodu i da će se zadržati postojeći kurs monetarne politike”, objasnio je Fabris.

Ekonomista Instituta za evropske studije Goran Nikolić naveo je da je jedan od glavnih faktora koji, inače, utiče na slabljenje domaće valute, platnobilansni deficit Srbije, odnosno činjenica da je odliv deviza iz zemlje veći od priliva, i čak su i investicije u minusu.

Govoreći o uticaju doznaka, odnosno deviza koja donose ljudi iz Srbije zaposleni u inostranstvu, on je podsjetio da su one veće tokom decembra, kao i tokom ljetnjih mjeseci, ali da sada djeluju drugi faktori koji su jači po dejstvu, tako da je uticaj doznaka neutralisan.

Nikolić je naveo i da bi formiranje nove vlade moglo da bude stabilizirajući faktor na deviznom tržištu, odnosno ako prvi potezi nove vlade budu usmjereni na finansijsku konsolidaciju, to jest sređivanje javnih finansija to bi moglo uticati na stabilizaciju domaće valute. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!