Capital.ba

Negativni uticaji HE Dabar na životnu sredinu mogu se spriječiti

30.03.2012. / 14:13

TREBINJE, Izgradnja Hidroelektrane (HE) Dabar imala bi i pozitivnih i negativnih uticaja na životnu sredinu, s tim što se ovi drugi mogu kompenzovati mjerama predviđenim u studiji o uticaju izgradnje ove HE na životnu sredinu.

Na današnjoj prezentaciji radne verzije studije, čiji su autori stručni timovi preduzeća “AD Projekt” iz Banjaluke i Zavoda za vodoprivredu Federacije BiH, istaknuto je da ovaj dokument treba da odgovori da li bi izgradnja HE bila u skladu sa zakonom propisanim ekološkim standardima, od čega će zavisiti i da li će projekat dobiti “zeleno svjetlo” za gradnju.

Ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Srebrenka Golić podsjetila je da će Studija u narednim mjesecima proći javne rasprave u četiri hercegovačke opštine – Trebinju, Bileći, Nevesinju i Berkovićima, nakon čega će resorno ministarstvo dati konačni sud da li projekat Hidroelektrane “Dabar” ispunjava sve zakonom propisane ekološke standarde da dobije ekološku dozvolu, koja je i preduslov odobrenja za gradnju.

Božo Knežević iz Zavoda za vodoprivredu Federacije BiH je istakao da je stručna ekipa kao pozitivan uticaj izgradnje HE ocijenila to što bi se velike vode na Buni i Bunici značajno smanjile, ali bi i polovinu godine male vode ostale nepromijenjene u odnosu na prirodno stanje.

“Da bi ipak obezbijedili veći stepen sigurnosti na akumulaciji u Nevesinjskom polju i kompenzacionom bazenu u Dabarskom polju ostavljena je mogućnost da se voda ispušta ukoliko se nizvodno na ovim vodotocima pojavi manjak vode”, rekao je Knežević.

On je napomenuo da, ukoliko se u budućnosti ekološki zahtjevi budu mijenjali i postajali strožiji, sistem je u tom mjeri fleksibilno projektovan da ostavlja prostor i za takvo prilagođavanje.

Knežević je potvrdio da je studija pokazala neosnovanim tvrdnje da bi projekat Hidroelektrana “Dabar” mogao ugroziti vode Bune i Bunice, ističući da su to samo proizvoljne priče.

Direktor Elektroprivrede RS Branislava Milekić ocijenila je da je prezentovana studija od izuzetnog značaja za budućnost projekta Hidroelektrane Dabar, jer su najeminentniji stručnjaci BiH i regije u ovoj oblasti dali odgovore na pitanja kako na minimum smanjiti negativne uticaje, odnosno kako realizovati ovaj projekat bez velikih uticaja na okruženje.

“Elektroprivreda RS je studijom stvorila pretpostavke za nastavak realizacije projekta, a eminentna imena koja su učestvovala u njenoj uzradi praktično su garancija da će studija dobiti podršku i javnosti i instutucija, koji će odlučivati o budućnosti projekta HE Dabar”, istakla je Milekićeva. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Negativni uticaji HE Dabar na životnu sredinu mogu se spriječiti

    1. gluposti

      dok je B.Milekić dotle je i Elektroprivrede, kakve takve.hajde možda sa Golićkom i završite to uspješno.samo molim vas zbog budućnosti naše djece što dalje od Kovačevića.nivo tog ministra su igrice tipa ,glasanje na portalu Fokusa, a ne strateške investicije.