Capital.ba

Nedovoljno urađeno na poboljšanju ambijenta za brže građenje

17.12.2012. / 14:35

BANJALUKA, U Nacrtu zakona o uređenju prostora i građenju nije dovoljno urađeno na poboljšanju ambijenta u kojem bi investitori imali priliku da brže grade, rekao je generalni direktor Zavoda za izgradnju Banjaluka Aleksandar Cvijanović.

Cvijanović je istakao da su procedure za izmjene regulacionog plana i dalje jako obimne i opsežne.

“Ako imate situaciju da za minimalnu korekciju regulacionog plana investitor u optimalnim uslovima treba da čeka deset mjeseci, kakva je situacija sada, to je vrlo destimulativno i mi ćemo ići sa prijedlogom da se ubrza ta procedura na mjesec ili 45 dana“, rekao je Cvijanović novinarima u Banjaluci prije javne rasprave o Nacrtu zakona o uređenju prostora i građenju.

Prema njegovim riječima, duge procedure dovode do nelegalne gradnje, jer se investitori uzdaju da će izmjene regulacionog plana naknadno završiti i riješiti, a inspekcija to toleriše.

“Fleksibilnost u rješavanju izmjene regulacionog plana dala bi veću mogućnost da investitor unaprijed zna ima li mogućnost da legalizuje svoj posao ili da izvrši korekciju ili nema, što je veoma bitno u trenutku kada Vlada i kompletna Republika Srpska svojim inicijativama pokušava da stvori ambijent u kojem bi Srpska bila povoljnije tlo za građenje i investiranje“, poručio je Cvijanović.

On je dodao da je ovaj nacrt konceptualno osmišljen, ali da treba određene korekcije. U dosadašnjim raspravama, dodao je on, najviše reagovanja bilo je iz konsultantskih firmi, a u zavisnosti od veličine i strukture preduzeća i posla kojim se bave, nekima pogoduje, a nekima manje.

Cvijanović je istakao da manjim i srednjim preduzećima neka rješenja nisu odgovarala, kao i većim konsultantskim firmama koje zapošljavaju veliki broj inženjera.

“Mislim da će kroz javne rasprave Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju, odnosno radna grupa koja radi na izradi zakona dobiti dovoljno inputa da se napravi kompromis, jer je zakon taj koji treba da napravi ambijent u kojem će svi akteri imati dovoljno prostora da se u ravnomjernoj borbi izbore za posao, uposle svoje ljude i opstanu na tržištu“, istakao je Cvijanović.

Pomoćnik ministra za građevinarstvo u Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Miladin Gaćanović tvrdi da su lokalne zajednice u dosadašnjim raspravama pokazale da su dosta zadovoljne nacrtom, jer su u tekst zakona ugrađene u najvećem broju primjedbe i sugestije koje su dostavljene na postojeći tekst zakona.

“Nastojali smo da napravimo zakonsko rješenje koje će biti jednako provodivo i za velike lokalne zajednice koje nemaju problema sa stručnim kadrom, kao i za male koje imaju problema sa određenim inženjerskim kadrovima, a koje učestvuju u postupcima izdavanja dozvola“, rekao je Gaćanović.

Ministarstvo je do sada održalo prezentacije nacrta ovog zakona i javne rasprave u Trebinju, Foči, Bijeljini, Doboju i Istočnom Sarajevu. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!