Capital.ba

Nedovoljno iskorišteni potencijali dobrovoljnog penzijskog sistema

06.07.2021. / 12:51

BANJALUKA – Svaki deveti zaposleni u Republici Srpskoj je član Evropskog dobrovoljnog penzijskog fonda (EPF) i taj fond trenutno broji više od 31.500 članova kojima se redovno uplaćuje dobrovoljni penzijski doprinos.

Foto: Pexels

Broj članova se neprekidno mijenja, odnosno broj aktivnih članova postepeno i kontinuirano raste, što govori u prilog da takvim tempom raste i povjerenje u EPF, istakli su u tom Fondu tokom neformalnog druženja sa predstavnicima medija.

Iako je pandemija usporila planirani rast i razvoj, isti ipak nije zaustavljen, a dodaju da je u jeku pandemije u potpunosti implementiran i penzijski plan Vlade Srpske.

Kao što to činimo od osnivanja, uložili smo značajne napore da tržište Republike Srpske upoznamo sa prednostima, postojanjem i načinom funkcionisanja dobrovoljnog penzijskog osiguranja u novonastalim okolnostima izazvanim epidemiološkom situacijom. Nastojali smo da saradnju održavamo i unapređujemo sa svim značajnim akterima – institucijama Republike Srpske, predstavnicima lokalne samouprave i sindikatima, akademskom zajednicom, te posebno sa privatnim sektorom, koji je bio najranjiviji u ovom periodu”, rekla je direktorica Društva za upravljenje EPF Gordana Drobnjak.

Dodala je da se može reći da je uprkos pandemiji i vanrednim okolnostima u kojima su se svi našli, dobrovoljno penzijsko osiguranje zaživjelo u Republici Srpskoj.

„Pred nama i dalje dug put kako bi se u potpunosti iskoristili potencijali dobrovoljnog penzijskog sistema“, istakla je ona.

Prosječna isplata do sada iznosi više od 400 KM, uz značajno povećanje broja i sume isplata koje Fond vrši, dok je najveći za sada isplaćeni iznos nešto više od 3.000 KM.

Iznos koji je akumuliran zavisi od perioda uplate u Evropski dobrovoljni penzijski fond, visine mjesečnog penzijskog doprinosa, kao i prinosa Fonda.

“Sada već možemo ponosno reći da smo isplatili više od pet stotina članova Fonda koji su stekli uslov za raspolaganje sredstvima, ili smo isplaćivali akumulirana sredstva nasljednicima preminulih članova, od čega samo u toku 2021. godine više od tri stotine članova“, rekao je Zdravko Zečević, izvršni direktor Društva za upravljanje Evropskim dobrovoljnim penzijskim fondom.

Zahtjevi za isplatu najčešče se podudaraju sa odlaskom članova Fonda i u redovnu penziju, jer tada prestaju da budu članovi penzijskog plana kod poslodavaca.

„Njihova iskustva su uglavnom slična, a nakon podnošenja zahtjeva zadovoljni su brzinom isplate akumulirane sume, kao i time što su bili u situaciji da štede na ovaj način. Često izražavaju žaljenje što nisu bili u prilici da otpočnu sa ovakvom vrstom štednje i ranije. Generalno, ne možemo birati vrijeme kada ćemo živjeti, ali možemo iskoristiti opcije koje nam se nude za života, ili bar radnog vijeka”, kazao je Zečević.

Fokus aktivnosti Evropskog dobrovoljnog penzijskog fonda ostaje na širenja svijesti o potrebi štednje, informisanju javnosti o dobrovoljnoj štednji i njenim prednostima, te pružanju usluga svojim članovima.

Jedan od prioriteta je i podsticanje poslodavaca u Republici Srpskoj koji još uvijek nisu organizovali penzijski plan za svoje zaposlene, da to učine, bez obzira na djelatnost poslovanja.

Fond su osnovali Penzijski rezervni fond RS (PREF), Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) i Skupna pokojninska družba iz Ljubljane, a osnivanje su tada podržale i institucije Srpske. Većina korisnika Fondu je pristupila preko poslodavaca.

CAPITAL: Svjetlana Šurlan

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Nedovoljno iskorišteni potencijali dobrovoljnog penzijskog sistema

    1. Mirko

      Je li ovo ono osiguranje kada ulozis 100 KM a poslije nekoliko godina dobijes 102,4 KM nazad? Na kraju vise zarade ovi sa slike nego ja koji sam ulozio svoj novac. Sada kada uvedu porez na isplatu dobiti nece biti ni 102 KM. Realno, ko u RS zna sabrati 2 i 2 i razmislja da ulozi novac taj ce kupiti TLKM i u najgorem slucaju ce za nekoliko godina imati 130 KM..Da kupite polovan auto i preprodate ga za 7 dana zaradicete vise nego ovde da drzite novac godinama..U siromasnim i zaostalim zemljama kakva je nasa prinos treba da bude preko 11% dok ovde pricamo oko 1,5% u optimisticnoj varijanti..hvala ali ne hvala

    2. df

      vid slike. pa imatel oci. vidte sebe