Capital.ba

NBS: Sve više problematičnih kredita

28.07.2012. / 13:22

BEOGRAD, Ukupni problematični krediti bankarskog sektora u Srbiji, odnosno krediti sa kašnjenjem u otplati dužim od 90 dana (NPL), na kraju prvog tromjesečja 2012. iznosili su 387,5 milijardi dinara i činili 20,4 odsto ukupno odobrenih kredita, objavila je Narodna banka Srbije (NBS).

Apsolutno i relativno povećanje problematičnih kredita je nastavljeno tokom prvog kvartala, i to za 44,9 milijardi dinara, što je za rezultat imalo povećanje nivoa pokazatelja problematičnih kredita za 1,4 procentna poena u poređenju sa krajem prethodnog tromjesečja.

Ukupni problematični krediti privredi, isključujući javna preduzeća, na kraju prvog tromjesečja iznosili su 231,1 milijardi dinara. U odnosu na prethodno tromjesečje problematični krediti privredi su povećani za 8,7 milijardi.

Njihovo učešće u ukupno odobrenim kreditima u toj kategoriji iznosi 24,3 odsto, smanjenje od 0,3 procentna poena.
U posmatranom periodu, najveće apsolutno povećanje problematičnih kredita su ostvarili građevinarstvo i prerađivačka industrija.

Relativno smanjenje problematičnih kredita zabilježeno je kod trgovine, obrazovanja i poslovanja nekretninama.
Najveće učešće najlošijih kredita zabilježili su poslovanje nekretninama sa 37 odsto, građevinarstvo – 32,4 odsto i poljoprivreda sa 29,7 odsto.

Ukupan iznos problematičnih kredita fizičkih lica na kraju prvog tromjesečja 2012. iznosio je 62,2 milijarde dinara.
U odnosu na prethodno tromjesečje problematični krediti fizičkim licima su povećani za 8,7 milijardi dinara.
Učešće problematičnih u ukupno odobrenim kreditima fizičkim licima iznosilo je 9,9 odsto na kraju prvog tromjesečja 2012.

Sve vrste kredita fizičkim licima imaju povećanje učešća problematičnih kredita.Najznačajnije povećanje učešća kredita sa docnjom preko 90 dana registrovano je kod potrošačkih kredita.Od marta 2012. u izvještavanje je uključena i kategorija krediti za kupovinu automobila, koja je ranije bila uključena u potrošačke kredite. Pokazatelj loših kredita za kupovinu automobila je 3,3 odsto. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!