Capital.ba

Navala na luksuzne stanove u Beogradu

02.10.2016. / 14:27

beograd-panoramaBEOGRAD, U Beogradu postoji stalna potražnja za luksuznim stanovima na dobrim lokacijama, uprkos cijeni od oko 2.500 i 3.000 evra po metru kvadratnom, kažu stručnjaci za nekretnine.

Na tržištu nekretnina u Beogradu, prema nekim procjenama, trenutno je u nekoj od faza prodaje oko 1.000 stanova – oko 300 u dvije kule u okviru Beograda na vodi i još između 700 i 800 luksuznih stanova na drugim lokacijama.

 

Stručnjaci su rekli Tanjugu da će projekat “Beograd na vodi” učiniti glavni grad Srbije prepoznatljivim na međunarodnom tržištu nekretnina, ali i da uprkos tome što skupocijeni stanovi uvijek ‘planu’ najveći broj građana traži jeftine stanove.

 

Predsjednik Upravnog odbora Klastera nekretnina Nenad Đorđević je rekao Tanjugu da je u Beogradu uvijek postojala potražnja za luksuznim nekretninama.

 

To je segment tržišta koji uvek postoji, jer postoje kupci koji su uvijek spremni da kupe dobru nekretninu u novoj i kvalitenoj zgradi, na dobroj lokaciji ili u nekoj staroj očuvanoj zgradi u centru grada. Taj segment je uvek postojao, ali je nedostajao segment kupca koji dolaze sa međunarodnog tržišta” , rekao je Đorđević.

 

On dodaje da ima kupaca koji svuda po svijetu kupuju nekretnine na ekskluzivnim lokacijama – Londonu, Dubaiu, Parizu, Moskvi, gradovima u SAD, Singapuru.

 

“Sa Beogradom na vodi postoji šansa da Beograd postane prepoznatljiv na međunarodnom tržistu, zato što je u pitanju takva lokaciji koja je u svim gradovima najbolja – uz samu obalu reke, a drugo zato što će taj projekat imati adekvatan marketing na međunarodnom tržištu“, naveo je Đorđević.

 

On, ipak, kaže da “Beograd na vodi” neće u većoj mjeri uticati na cijene nekretnina u Beogradu, jer ako se poredi sa sličnim međunarodnim lokacijama sa takvim nekretninama vidimo da su cijene od 2.700 i 3.300 evra po kvadratu relativno jeftine, u odnosu na London i Dubai.

 

“Beograd na vodi sigurno će privući kupce koji mogu da plate više i već ima dost kupaca za Beogad na vodi” , naveo je Đorđević.

Prema njegovim riječima, u Beogradu ima između 10 i 15 odsto tzv. zahtevnih kupaca koji imaju visoke zahtjeve i mogu to da plate.

 

“Mi očekujem da će sve više biti takvih kupaca, a posebno onih iz inostranstva”, istakao je Đorđević dodajujći da je Klaster nekretnina pokrenuo inicijativu da predstavi inostranstvu velike projekte u Beogradu.

 

Đorđević je kazao da su tim povodom već bili u Nju Delhiju u Indiji i najavio da će u novembru u SAD potpisati ugovor sa NAR (National As sociation of Realtor), koje je najveće strukovno udruženje agenata za nekretnine i ujedno najveća trgovinska asocijacija u SAD.

 

“Napravićemo kampanju za Beograd na vodi na njihovoj konvenciji, ali i za druge projekte koji se rade u Beogradu, a značajni su za inostrana tržišta”, dodao je on.

 

Potpredsjednik Građevinske komore Srbije Goran Rodić je rekao Tanjugu da se cijene stambenih kvadrata u Beogradu kreću od oko 700 ili 800 evra u šestoj ili sedmoj zoni do 2.500 i više za dobro opremljene stanove u ekskluzivnim lokacijama.

 

Rodić kaže da se cijene luksuznih stanova sada kreću od 2.500 do 3.000 evra, a da su neka bili do 5.000 ili 6.000 evra po kvadratu.

 

“Ima dosta lokacija na kojima se trenutno završavaju luksuzni stanovi ili tek počinju da se grade” , naveo je Rodić dodajuć da je riječ o dobro opremljenim stanovima koji imaju ugrađene kvalitetne materijale – keramiku, podove, izolaciju, završne radove, nove tehnologije, video nadzor, interfone, roletne na daljinski i slično.

 

Osim dvije kule u okviru Beograda na vodi sa oko 300 stanova, ima još oko 700 do 800 stanova luksuznih stanova u Beogradu.

 

On kaže da se u svijetu traže sve više stanovi koji imaju parkić, kafiće, prodavnice, zajedničko obezbjeđene, pa čak i bazene u okviru stambenog kompleksa, kao što se dosta radi, na primjer, u Španiji.

 

Rodić ističe da u Srbiji, ipak, nema dosta investitora koji su spremni toliko da ulažu u neki projekat i da je naše tržište primjerenije jeftinijim stanovima, do 1.100 ili 1.200 evra po kvadratu.

 

“Spas za građevinsku industriju je masovna jeftina stambena izgradnja, u kojoj se upošljavaju svi segmenti građevinske industrije, pošto su tu pristupačne cene stanova i ima puno firmi koje tako mogu da rade”, naveo je on.

 

Rodić ističe da mnogo ljudi u Srbiji čeka da kupi stan i to što jeftiniji i da bi mogao da se primeni sličan koncept gradnje kao što se radi u Borči za izbeglice. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Navala na luksuzne stanove u Beogradu

    1. ralnije

      realna cijena nekretnina uvijek je bila cena po m2 = prosjecna mesecna plata u drzavi

    2. df

      :-))) Pa da, u Londonu je plata kao u BG— pomozi mi boze

      On, ipak, kaže da “Beograd na vodi” neće u većoj mjeri uticati na cijene nekretnina u Beogradu, jer ako se poredi sa sličnim međunarodnim lokacijama sa takvim nekretninama vidimo da su cijene od 2.700 i 3.300 evra po kvadratu relativno jeftine, u odnosu na London i Dubai.