Capital.ba

Nastoje iskoristiti kosovsku carinu na bh. robu

29.08.2011. / 8:00

BANJALUKA,  Ukoliko u skorije vrijeme ne dođe do ukidanja carine na uvoz bh. proizvoda na Kosovo, dobar dio naših izvoznika bi mogao nepovratno izgubiti dio tamošnjeg tržišnog kolača vrijednog oko 150 miliona KM, smatraju ekonomski stručnjaci.
Dok bh. vlasti već mjesec dana čekaju odgovor Zajedničkog komiteta regionalne zone slobodne trgovine CEFTA na protestno pismo zbog odluke vlasti u Prištini da uvede carinu od 10 odsto na bh. robu i proglasi embargo na proizvode iz Srbije, dotle taj vakuum koriste zvaničnici i privrednici iz drugih zemalja.

.
Najagilniji u nastojanju da se “ubace” u prazan prostor i “izbace” robu iz BiH i Srbije iz kosovskih trgovina su hrvatski i bugarski, ali i makedonski i albanski privrednici.

.
O razmjerama zainteresovanosti regionalnih privrednih igrača svjedoči i posjeta Jadranke Kosor, predsjednice Vlade Hrvatske, koja je nedavno sa delegacijom od 70 hrvatskih privrednika posjetila Kosovo kako bi izdejstvovali značajniju spoljnotrgovinsku saradnju sa Kosovom.

.
Delegacija od 70 hrvatskih privrednika nedavno posjetila Kosovo

.

Milan Lovrić, bivši predsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH, smatra da će aktuelna naplata carina od strane Kosova završti loše po bh. izvoznike, dok će druge zemlje u međuvremenu to iskoristiti.

.
“Finalno posmatrano oni najjači će najviše profitirati. Privreda BiH nije tako moćna da nakon nekih kriznih situacija ponovo uspostavi ili krene dotadašnjim uobičajenim tokom. Zbog toga se u ovakvim situacijama obično desi da oni koji su jači od nas krenu zauzimati ekonomske tokove”, rekao je Lovrić.

.
Dio domaćih izvoznika potvrdio je da je bio primoran obustaviti plasman proizvoda na Kosovo. U “Global Ispat koksnoj industriji Lukavac” potvrdili su da su obustavili isporuke na Kosovo, jer su procijenili da će sa plaćanjem carine biti nekonkurentni u odnosu na isporučioce iz Hrvatske, Bugarske i Grčke. Strah od manjih narudžbi sa Kosova izrazili su i u firmama “Hemija panteting” iz Lukavca, “Finvest” Drvar i “Obrt komerc” Gračanica, dok u “Violeti” iz Tomislavgrada kosovske kupce nastoje sačuvati obaranjem vlastite marže.

.
Alija Remzo Bakšić, direktor Asocijacije poslodavaca BiH, takođe smatra da bi robu iz BiH na tržištu Kosova za izvjesno vrijeme mogli zamijeniti proizvodi drugih zemalja regiona.

.
On ocjenjuje da je selektivno uvođenje carinskih stopa od strane Kosova diskriminatorski potez zbog koje se BiH može žaliti i međunarodnom sudu.
Privreda BiH nije tako moćna da nakon kriznih situacija ponovo krene dotadašnjim uobičajenim tokom, ocjenjuje Lovrić.

.
“Moguće je provesti kontra mjere na taj način da bude zabranjen uvoz njihove robe, ali je na kraju ipak najbolja opcija razgovor i rješavanje ovakvih situacija diplomatskim putem”, rekao je Bakšić.

.
On je dodao da će novonastalu situaciju osjetiti i građani Kosova jer će uvoziti robu iz udaljenijih zemalja, što će poskupjeti proizvode na tamošnjem tržištu.

..
Stručnjaci smatraju da bi nadležne institucije BiH trebalo da pokažu aktivniji nastup prema Prištini kako bi bio riješen postojeći trgovinski problem. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Nastoje iskoristiti kosovsku carinu na bh. robu

    1. Patriota

      E, naše patriotiziranje, koštalo nas je lupanje u prsa, gladna stomaka i prazna džepa nigdje nisi pristao, a realnost je sasvim drugo. Primjer Kosovo, bacamo sami sebi maglu u oči, a nismo ni svjesni, ko nam i na kakav način može sve uraditi-nauditi i to jednostavnim postupkom. Primjer ovo zadnje dešavanje potezi Vlade Kosova. I dalje se tucimo u prsa i ”………naše je”, a sve prodato za debele pare, sada nam neko kriv i rezultat loše vođene politike na svim prostorima.
      Nije ni čudo, što ne uspijevamo i čitav nas narod mrzi. volio bih da griješim, ali mislim da sam u pravu.