Capital.ba

Nastavak uzlaznog trenda u zemljama CIE u 2013.

09.01.2013. / 18:51

cieBEOGRAD, Pad makroekonomskih pokazatelja u zemljama centralne i istočne Evrope (CIE) trebalo bi da bude zaustavljen u prvom kvartalu 2013. godine, ocjenjuju analitičari Erste grupe u najnovijem izvještaju Tržišta i akcije u CIE, i prognoziraju nastavak opšteg uzlaznog trenda u ovoj godini.

“U narednom periodu, dalje poboljšanje situacije na tržištima će iziskivati fundamentalnije argumente, kao što je poboljšanje rasta dobiti”, navodi u izvještaju rukovodilac Odjeljenja za istraživanje vlasničkih instrumenata u CIE u Erste Grupi, Hening Eshkuchen (Henning).

Najnoviji ZEW/Erste indikator sentimenta za CIE pokazuje da su se neznatno pogoršala ekonomska očekivanja za narednih šest mjeseci. Za Češku Republiku, Poljsku i Slovačku eksperti i dalje uglavnom očekuju stabilizaciju ekonomskog razvoja u narednih šest mjeseci. Stoga je procjena trenutne situacije u Slovačkoj i Poljskoj prilično uravnotežena ili pozitivna.

Ekonomski sentimenti su se znatno popravili za Rumuniju. Ekspertska procjena sadašnje ekonomske situacije se poboljšala za Hrvatsku, Mađarsku i Rumuniju.

Što se tiče unosnosti za alokaciju sredstava po zemljama, analitičari Erste grupe daju “najsnažniju preporuku za preusmjeravanje od Turske prema Rusiji”.
“Rumunija i JIE (odnosno Srbija) mogle bi da imaju koristi od statusa frontier tržišta, pod pretpostavkom da opšte viđenje rizika ostane pozitivno”, objašnjava Eshkuchen.

Ukoliko procjena rizika i dalje ostane pozitivna, Srbija se, prema njegovim riječima, može posmatrati kao zemlja u sličnom položaju kao Rumunija.
“Rizik je sigurno visok i likvidnost će ostati velika prepreka. Međutim, uz pomoć umjerenog rasta dobiti, ona ima najduži put da eliminiše razliku do istorijski najviših nivoa vrijednosti akcija. Kod Hrvatske je perspektiva manje pozitivna”, navodi Eshkuchen u izvještaju. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!