Capital.ba

Nastavak pada zaposlenosti u Srbiji

17.01.2012. / 15:20

BEOGRAD, Pad zaposlenosti u Srbiji mogao bi biti nastavljen  u ovoj godini, jer se očekuju oštri udari i šokovi na finansijski i realni sektor zbog prelivanja evropske i svjetske krize, izjavio je ekonomista Miladin Kovačević.

Na predstavljanju decembarskog izdanja biltena “Makroekonomske analize i trendovi” (MAT) on je istakao da je pad zaposlenosti u 2011. godini bio neuporedivo niži nego u 2010., koja je bila “najoštrija krizna godina do sada”, ali to ne znači da će trend pada zaposlenosti u ovoj godini biti zaustavljen.

Kovačević je istakao da dinamika pada zaposlenosti tokom tri krizne godine slabi, precizirajući da je u 2009. godini pad u preduzećima iznosio oko 50 000 radnih mjesta, u 2010. godini broj zaposlenih smanjen je za 30 000, dok je do septembra 2011. izmjeren  pad zaposlenosti od 10 000 radnih mjesta.

Ekonomista Stojan Stamenković izjavio je da postoji vjerovatnoća da Srbija do kraja prve polovine ove godine dostigne granicu zaduživanja od 45 odsto bruto društvenog proizvoda zemlje, čime se sužava prostor za moguće dalje zaduživanje države.

Stamenković je dodao da rizik za rušenje fiskalne discipline u 2012. godini predstavlja i to da deficit državnog budžeta bude veći od planiranog, odnosno da se državni budžet može, zbog rušenja fiskalne discipline, izostanka reformi i fiskalnog prilagođavanja, okarakterisati kao dužnički.

On je ukazao da je prihodovna strana budžeta precijenjena, a prije svega očekivani prihodi od poreza na dodatu vrijednost (PDV) i poreza na dohodak i dodao da se sa reformama ne smije više čekati, ukazujući na još uvijek prisutne velike troškove države.

Stamenković je izrazio bojazan da će u naredne tri godine uslijediti “negativni saldo dugoročnih novčanih odliva po osnovu veće otplate kredita u inostranstvo”, odnosno da će otplate kredita biti veće od uzimanja novih pozajmica.

On je ocijenio da inflatorna očekivanja mogu da nastanu kasnije ako se budžet otrgne kontroli, ili ako dođe do povećanja regulisanih cijena, a naročito “opasno pitanje” je pitanje rasta cijena nafte i naftnih derivata.  Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!