Capital.ba

Namjenska industrija BiH sve jača: Izvoz oružja težak 193,8 miliona KM

17.05.2018. / 10:50

SARAJEVO, BANJALUKA – Iz godine u godinu Bosna i Hercegovina bilježi sve veći rast izvoza oružja i vojne opreme i u toku 2017. on je iznosio 193,8 miliona KM, što je za oko 22 miliona KM više u odnosu na 2016, kada je vrijednost izvoza iznosila 171 milion KM.Namjenska industrija BiH sve jača: Izvoz oružja težak 193,8 miliona KM

“U 2017. godini izvezeno je 5,9 miliona kilograma oružja, municije, njihovih dijelova i pribora u vrijednosti 193.868.808, 28 KM”, rekli su nam u Upravi za indirektno oporezivanje BiH.

Kao i prethodnih godina, BiH je najviše izvezla u Saudijsku Arabiju, Avganistan i Sjedinjene Američke Države, a na listi zemalja u koje se izvozi oružje iz BiH nalaze se i Egipat, Turska, Srbija, Indonezija, Njemačka, Bugarska, Austrija, Švajcarska, Rumunija…

Inače, firme koje se bave proizvodnjom oružja od Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH dobijaju dozvole za izvoz oružja, međutim gotovo nikada, pa ni u regionu, se ne realizuje sav izvoz. Te dozvole obično se izdaju na godinu dana i rijetko koja firma uspije izvesti 100 odsto od onoga što je odobreno. Prije nego što se dobije dozvola za izvoz, neophodno je dobiti saglasnost nekoliko ministarstava na nivou BiH, uključujući i Ministarstvo spoljnih poslova.

Prema informacijama Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, 2016. godine vrijednost izdatih dozvola iznosila je 305 miliona evra, što je ujedno i rekord u poslijeratnoj BiH, ali u ovom ministarstvu još nemaju podatke o konačnoj realizaciji tih ugovora. Ukupna spoljnotrgovinska razmjena, po izdatim dozvolama u toku 2016. godine, bila je više od 477 miliona evra i u odnosu na godinu ranije radi se o povećanju od čak 85 odsto.

“Iz podataka je evidentno da spoljnotrgovinska razmjena konstantno raste. Koliko je oružja izvezeno po izdatim dozvolama znaćemo kada dobijemo izvještaje o realizaciji. Ta realizacija zavisi od godine do godine, nekada se kreće 40, a nekada 70 odsto”, rekao je Damir Karahodžić, šef Odjela za regulisanje područja proizvodnje oružja u Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, dodajući da će se tačna realizacija odobrenih dozvola za izvoz znati kada firme dostave pojedinačne izvještaje.

U Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH kažu da je u toku 2016. godine izdata 201 dozvola za izvoz u 50 zemalja i 117 dozvola za uvoz iz 30 zemalja.

“Odbijena su tri zahtjeva za izdavanje dozvola za izvoz oružja i vojne opreme vrijednosti 351.566 evra te jedan zahtjev za uvoz oružja i vojne opreme vrijedan 102.903 evra”, navodi se, između ostalog, u informaciji Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, koju je na posljednjoj sjednici usvojio Savjet ministara BiH.

Izvoz oružja po godinama

  1. 44,4 miliona
  2. 79 miliona
  3. 63,7 miliona
  4. 93 miliona
  5. 138, 8 milion
  6. 171,1 milion
  7. 193,8 miliona

Napomena: Iznosi su izraženi u konvertibilnim markama

Komšije

Osim u BiH, i namjenska industrija u regionu bilježi stalan rast.

Tako su tokom prošle godine BiH, Srbija i Hrvatska izvezle oružja u vrijednosti oko 870 miliona evra.

Hrvatska je izvezla oružja i vojne opreme vrijedne više od 200 miliona evra, dok je Srbija izvezla oko 570 miliona evra. Nezavisne novine

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!